Резюме: Изследователите откриха уникална връзка между движенията на очите и вземането на решения, дори когато очите не участват пряко в процеса на вземане на решения.
Проучването противоречи на общоприетото схващане, че дейностите по вземане на решения не засягат двигателните движения като движенията на очите или ръцете. По-конкретно, те откриха, че вземането на решения чрез възприемане пречи на несвързаните движения на очите, но не и на движенията на ръцете.
Този пробив може да проправи пътя за нови технологии за наблюдение на вниманието по време на критични задачи за вземане на решения в здравеопазването и превенцията на престъпността.
Ключови факти:
- Проучването показва, че вземането на решения влияе върху движенията на очите, дори когато тези движения не са пряко свързани с вземането на решение.
- Изследването противоречи на предишното общо предположение, че двигателните движения, като например на очите или ръцете, няма да бъдат повлияни от несвързани дейности за вземане на решения.
- Това откритие има потенциала да се използва за наблюдение на вниманието при решаващи задачи за вземане на решения, подпомагайки области като подкрепа за психични грижи и превенция на престъпността.
Източник: Университет Тохоку
Изследователите по целия свят търсят видими индикатори за това какво се случва в умовете ни, докато мислим за проблеми и вземаме решения. Те търсят способността да изследват невидимата работа на ума чрез наблюдение на фини сигнали от тялото.
Нови прозрения от експерименти в университета Тохоку разкриха връзка между движенията на очите и някои видове вземане на решения. Kazumichi Matsumiya и Shota Furukawa от висшето училище по информационни науки на университета съобщиха за своите открития в списанието Communications Biology.
„Нашата работа разкри, че движенията на очите, които не са свързани с визуалните изисквания за вземане на решения, въпреки това се влияят от процеса на вземане на решения“, казва Мацумия.
Предишни изследвания в областта са анализирали как движенията на очите и ръцете влияят върху вземането на решения, но не са разглеждали проблема от другата посока, за да проучат дали вземането на решения влияе върху движенията на очите и ръцете.
Новото изследване е проведено, за да се оцени валидността на предишното общо предположение, че двигателните движения, като например на очите или ръката, няма да бъдат повлияни от дейностите по вземане на решения в ситуации, в които движенията не са пряко свързани с вземането на решение.
Изследователите от университета Тохоку инструктираха участниците да преместят очите и дясната си ръка към цели, които не са от значение за текуща задача за вземане на решение за възприемане. На участниците първо беше дадена отделна задача, където бяха помолени да решат и да докладват за посоката на движение на визуален стимул, който беше представен накратко на дисплея.
Това беше определено като перцептивна задача за вземане на решение. След това участниците изпълниха задачата, при която двигателните движения на очите и ръцете им бяха без значение за вземането на решения.
Сравняването на резултатите от двете задачи позволи на изследователския екип да идентифицира и измери всякакви ефекти от вземането на решения върху движенията на очите и ръцете, които не са от значение за решенията.
„Открихме, че перцептивното вземане на решения се намесва в несвързани движения на очите, но не и в движенията на ръцете“, казва Мацумия. „Това показва, че нервните сигнали, участващи във вземането на решения, непрекъснато се вливат в окуломоторната система за движение на очите, дори когато множеството двигателни действия са без значение за вземането на решения“, добавя той.
Изследователите очакват, че техните открития ще допринесат за разработването на нови технологии за изводи кога задачите за вземане на решения протичат в ума, дори когато вземането на решения не включва никакви движения на очите.
Това може да се използва за напредване на фундаменталното изследване на това, което се случва в съзнанието на човек, чрез индиректно наблюдение кога се вземат и кога не се вземат решения.
Може да се използва и в по-практични приложения, като например наблюдение на вниманието, когато се изпълняват важни задачи, включващи вземане на важни решения. Например, може да бъде полезно за подкрепа на психични грижи, подкрепа за грижи за деменция и предотвратяване на престъпления.
Относно тези новини за изследване на визуалната неврология и вземане на решения
Автор: Връзки с обществеността
Източник: Университет Тохоку
Контакт: Връзки с обществеността – Университет Тохоку
Изображение: Изображението е кредитирано на Neuroscience News
Оригинално изследване: Отворен достъп.
„ Решенията за възприемане се намесват повече в движенията на очите, отколкото в движенията на тялото “ от Kazumichi Matsumiya et al. Биология на комуникациите
Резюме
Решенията за възприемане пречат повече на движенията на очите, отколкото на движенията на ръката
Перцептивните преценки се формират чрез невидими когнитивни процеси. Прочитането на тези преценки е от съществено значение за напредъка в разбирането ни за вземането на решения и изисква извеждане на скрити когнитивни състояния въз основа на явни двигателни действия.
Въпреки че интуицията предполага, че тези действия трябва да са свързани с формирането на решения за това къде да се преместят частите на тялото, се съобщава, че действията са повлияни от перцептивни преценки, дори когато действието е без значение за перцептивната преценка. Въпреки това, въпреки извършването на множество действия в ежедневието ни, не е известно как преценките за възприятие влияят на множество действия, които не са от значение за преценката.
Тук показваме, че перцептивните преценки засягат само сакадичните движения на очите, когато се правят едновременни сакади и достигания, които не са от значение за преценката, демонстрирайки, че сигналите, свързани с възприятието, непрекъснато се вливат в окуломоторната система, когато се извършват множество действия, които не са от значение за преценката.
Това предполага, че сакадите са полезни за правене на изводи относно скрити перцептивни решения, дори когато действията не са обвързани с вземането на решения.