Родителството е труден процес, през който всеки родител трябва да премине, докато отглежда децата си. Родителството дълбоко засяга цялостната личност на детето, то помага за формирането на ценности и морал и му помага да расте и да се учи в живота си за разбирането на света. Родителството изисква деидентификация и търпение за отглеждане на дете, което не е линеен път и е пълен с възходи и падения. Преподаването на дисциплина в родителството е просто способност за наказание на децата за грешка или контролиране на всяко тяхно действие или поведение. Дисциплината се нуждае от създаване на граници, преподаване на ценности на детето и насочване на поведението му, за да стане отговорно. Развиващите се деца са като калъп от глина, те ще приемат формата на всичко, в което ги издълбаете, така че е важно да научите децата си на последователност в живота, докато растат положително.
Начинът, по който родителите се отнасят с децата си, е изключително важен, тяхното поведение, мисли и емоции могат да определят поведението на детето, тъй като те са най-добрият модел за подражание за своите деца. Децата гледат на родителите си за техните действия и се учат от тях, следователно разбирането на стила на родителство е важно. Следователно дисциплината е решаваща част от цялото родителско преживяване, което оформя тяхното поведение и характер. Помага им да се подготвят за предизвикателствата в живота и как да се справят с възходи и падения.
Начини за преподаване на дисциплина сред децата:
Родителството е трудна работа, както и преподаването на дисциплина на детето. Тъй като умът на детето не е като на възрастните, те все още са в етап на развитие от живота си и не познават правилно светските дела. Така че не всичко ще има смисъл за тях с последователност и баланс, можете да ги научите на важността на дисциплината във всеки аспект от живота.
1) Положително подсилване:
Положителното подсилване е метод за увеличаване на шансовете за поведение чрез добавяне на желан стимул. Например, на дете се дават бонбони всеки път, когато завърши домашното си навреме. Използването на положително подсилване при децата помага за увеличаване на желаното поведение. Може да помогне за установяване на дисциплина и правила в поведението им.
2) Задаване на ясни очаквания:
Кажете ясно на децата си какво се очаква от тях. Понякога детето трябва да знае какво очакват родителите му от него, когато го учат на дисциплина. Трябва да има последователност в това, което им казвате, за да се чувстват удобно с тях.
3) Моделиране на поведение:
Децата винаги са склонни да учат, като наблюдават другите, особено родителите си, следователно родителите са централният модел за подражание за техния характер и развитие на личността. Това важи и за способността им да се учат на дисциплина от родителите си. Ако родителите дават приоритет на здравословната, дисциплинирана рутина в живота си, те създават усещане за пример за своите деца, чрез който също се научават да участват в дисциплинирани дейности в начина си на живот и да поддържат това дори след като пораснат.
4) Използвайте логиката, за да обясните последствията:
Позволете на децата да научат за причината и следствието. Това означава, че те трябва да са наясно как техните действия и поведение водят до резултати. Положителните или отрицателните деца трябва да научат за потребителите на техните действия в живота им и как да ги контролират безопасно. Това учение би насърчило положително разбиране на тяхната отговорност като човешки същества.
5) Оставете ги да избират между ограничени опции:
Учете децата да избират нещо в границите. Осигурява им усещане за контрол, което харесват като деца, да правят нещо по техния начин. Наличието на ограничен избор би им помогнало да се справят в рамките на възможностите и в същото време им дава възможност да мислят, че имат властта да избират. Например, оставете детето си да избере между две играчка или бонбон, когато купувате нещо за тях.
6) Обяснете причината зад правилата
Простото поставяне на правила и разпоредби върху детето може да го обърка. Вместо това винаги обяснявайте на детето използването на простата логика зад вашата логика. Ще им помогна да се съобразяват лесно.
7) Насърчавайте саморефлексията:
Ако децата ви се държат зле или направят грешка, вместо просто да им се скарате, обяснете им какво се е случило. Включете се в дискусия с децата си, за да им обясните какво означава тяхното действие и какъв е ефектът от това действие. Научете ги как поведението им е могло да се третира по различен начин. Помагането им да осъзнаят природата на своите действия насърчава саморефлексията, която им помага да осъзнаят себе си.
8) Бъдете последователни:
Добре е да имате последователност във всичко, което правите в живота си. Същото важи и за обучението на вашите деца на дисциплина. Бъдете последователни в действията и поведението си, когато преподавате, че сте дете.
9) Здравословна комуникация:
Комуникацията е ключът към поддържането на всяка връзка. Откритата и здравословна комуникация с детето подобрява самочувствието му. Вслушване в техните мисли и чувства и потвърждаване на това, което мислят. Запомнете, че дисциплината не може да бъде поверена на дете, ако то не ви вярва или не ви уважава.
10) Фокусирайте се върху прогреса, а не върху съвършенството:
Съсредоточете се върху това, което детето ви е научило, дори и да е малко. Съсредоточете се върху напредъка на курса, а не върху постигането на съвършенство. Имаме работа с човешки същества, така че една малка стъпка наведнъж е достатъчна, за да научим едно дете.