Не е лесно да бъдеш такъв в съвременния живот, но не е невъзможно.
Да си скромен е повече от добродетел. Това е качество, която трябва да практикуваме и да предадем на децата си. В наши дни мнозина бъркат „успеха“ със сила. Именно в такъв момент те се превръщат в егоисти.
Има интересна арабска поговорка, която гласи: „По рождение сме невинни същества, които стават камили. След това се превръщаме в лъвове, а накрая ставаме деца“.
Всеки човек има своите трудни лични преживявания, които изискват сила. С други думи приисква ни се да бъдем „лъвове“.
По-късно откриваме, че можем да открием своята същност, залагайки на своята нежна душа, която подхожда към важните неща в живота мъдро и със скромност.
Не е лесно да си скромен в съвременния живот. Изискват се малки промени и други подходи, които, без съмнение, ни позволяват да живеем по-хармонично.
Днес ви каним да поразмишляваме заедно по темата.
Успешните хора не са високомерни спрямо другите
Има хора, които вярват, че думата „скромност“ означава, че нещо липсва. С други думи те смятат, че скромните хора винаги поставят другите преди себе си.
На свой ред често асоциират скромността с будизма – духовно движение, в което Буда ни напомня защо е важно да имаме благородно сърце и да се разграничаваме от материалните неща.
Буда също така проповядва важността на това да не се привързваме към хората, за да се чувстваме по-свободни, по-извисени и почтителни.
Не е необходимо да се търсят сложни тълкувания на неща, които са толкова прости и основополагащи. Защото да си скромен, не означава да си беден, нито да си член на определена религия, духовно движение или духовна практика.
Скромността се изразява в това, да не вярваш, че си по-добър от всеки друг.
Освен това да си скромен означава да вярваш и да практикуваш реципрочност. Преди всичко скромността не се проповядва, тя се практикува.
Нека да задълбаем в тази тема малко повече
Тези, които не практикуват това, което проповядват
Познаваме публичните личности, политиците и големите бизнесмени, които проповядват, че трябва да помагаме на хората в неравностойно положение, да споделяме, да спомагаме за поддържането на среда на уважение и т.н.
- Подобни хора проповядват високи добродетели, които не се прилагат масово. Помислете за ниско заплатения труд на хората, които живеят в мизерия в някои страни от света, за експлоатацията на работници и за стандарта на живот на тези, които проповядват равнопоставеност.
- Не е необходимо да третираме проблема в мащаб. Можем да открием точни примери на хора, които не практикуват това, което проповядват, в близкото си обкръжение. Например всеки един от нас има приятели или познато семейство, които често говорят колко много правят за останалите и споменават едно по едно всяко едно нещо, от което са се отказали…
С други думи те всъщност държат да подчертаят колко са страхотни и добри. Забравят обаче какво излиза наяве – колко нещастни са техните роднини или приятели.
Важно е да помислим върху това и да си вземем поука. Всяка дума, която кажем на глас, трябва да съответства на поведението ни. Трябва да действаме съзнателност и с последователно.
Следователно, хората със скромно сърце могат истински да разкрият своите скромни действия, думи и намерения. Така ще се чувстваме по-защитени, по-уважавани и по-вдъхновени от поведението им.
Всеки от нас може да се научи да бъде скромен
Позитивната психология, дело на психолога Мартин Селигман, възприема и определя скромността като незаменим фактор, способен да изпълва живота на човека с щастие.
Не можем да забравим тази позитивна психология, зародила се като истинска потребност да осигури на хората адекватна стратегия, която им помага да управляват живота си и да бъдат в основата на своето благоденствие.
За дълъг период от време психологията е била създадена, за да лекува болести. С други думи – за да лекува патологии.
Мартин Селигман направи така, че приложението на психологията да се промени в посока, която ни позволява да размишляваме върху щастието, радостта и оптимизма.
Всеки човек може да се научи да бъде щастлив, да изпитва радост и оптимизъм. За да имаме по-завършен и балансиран живот, няма нищо по-добро от това да практикуваме определено поведение, което включва скромността.
Това са няколко простички стратегии, които можете да следвате:
- Разпознайте своите грешки и имайте емоционалната зрялост да ги коригирате. Не правете това, само за да стимулирате своето добро самочувствие и развитие, но също така и за да донесете щастие на хората край себе си, които могат да видят ефекта от вашата еволюция.
- Научете се да цените това, което е важно в живота. Любов, приятелство, привързаност, чувство за хумор, апатия. Бъдете любопитни – така ще можете да намирате щастието в живота.
- Не вярвайте, че сте по-важни от когото и да било другиго. Това ще накара другите да ви избягват.
- Оценявайте малките неща в живота. Фокусирайте се върху настоящето. Изследвайте, наблюдавайте и се опитате да научите всичко за нещата, които ви заобикалят – включително за хората.
- Бъдете добър ролеви модел за децата си. Научете ги да бъдат скромни, да разбират своите емоции, да бъдат сред своите връстници и да ги уважават.
Източник: https://zdraveikrasota.bg