Независимо от характери, възпитателни нагласи и представи за отглеждане, родителите сме изправени пред сходни предизвикателства. Като оставим настрана непосредственото обгрижване, децата трябва да играят, да се развиват интелектуално и емоционално, да имат социален живот. Със сигурност има и други, но да кажем основните до училищната възраст или поне до края на началното образование, са свързани с общуване.
Още повече, че днес волно или неволно участваме като в един своеобразен конкурс за родители – чие дете има най-много приятелчета, ходи на най-развиващите извънкласни дейности, културни, творчески и т.н. мероприятия. Всичко това, в граници, може да е чудесно за едно дете, но за един родител интроверт може да е истинско изпитание да се включва в оборотите на подобно състезание.
Ако се смятаме за интровертни родители ние:
Трудно ни е да се включваме на организирани мероприятия като коледно тържество на класа по зумба на детето.
Ако се разпознахте или вече си знаете, че сте този тип родител, първо спрете да изпитвате, ако го правите, вина, че сте такива, а детето има нужда от общителен родител, който да го социализира, води по мероприятия, да го занимава постоянно. Ако да общувате с много хора е изморително, още по-затормозяващо е да се преструвате на такива, каквито не сте. А в условията на състезанието, умората се удвоява. Може да се зароди тревожоност, депресия, панически атаки. Този родител не е по-добър от безразличния родител. Така се помислете как може да се справите.
Много родители се изолират от групичките в парка, от организираните мероприятия, защото просто не им харесва да си общуват с тези или онези хора. Това не ги прави непременно интроверти. Вероятно внимателното подбиране на хората се дължи на зрялост, а не на високомерие, както понякога изглежда отстрани. Там е работата, че като родители трябва да мислим и за себе си. Какво е забавно и на нас, кое пасва на темперамента ни. Защото родителството е отговорност, но трябва да бъде и радост.
Източник: http://www.hera.bg