Смята се, че билките във Валпургиевата нощ придобиват чудодейна сила.
Ако питате мъжете, всяка жена по душа е вещица, така че това е нашият ден. Своето наименование най-шеметната нощ в годината получава в чест на монахинята, а впоследствие и светица – Валпургия. В списъка на светците нейният ден е 1 май, но точно през нощта на 30 април срещу 1 май, всички вещици по света отбелязват своя „професионален“ празник – Валпургиевата нощ.
От памтивека празникът в чест на идващото лято е посветен на слънцето, плодородието и мъжката сила. По метода на противоборството постепенно се появяват и подозренията, че нечистите сили няма да оставят така нещата и ще се опитат да попречат на хората да се разтоварят от сметките за парно и ток.
В Германия, Финландия, Швеция, Естония, Литва, Латвия, Румъния и Чехия, където този празник се отбелязва проблемът с раздутите сметки не съществува, но вещиците си организират нещо като симпозиум на връх Брокен в планината Херц, за да обменят последни клюки и да обменят мнения за най-новите модели метли.
Валпургиевата нощ се отбелязва в цяла Централна и Северна Европа. Хората посрещат пролетта и палят огньове, за да пропъдят вещиците. Програмата на празника не се променя вече повече от 100 години: старинни танци и традиционни огньове в навечерието на Валпургиевата нощ.
– В Бавария шегаджии мажат входните брави с паста за зъби, преместват вратите на друго място и вадят връзките от обувките. Нещо като закъснял 1 април.
– В Скандинавия палят огньове, за да привлекат пролетта, прогонят духовете или да се избавят от натрупалия се през зимата боклук.
– В Чехия в навечерието на Валпургиевата нощ посипват прага с пясък или трева, за да не могат вещиците да влязат в дома, докато не преброят всички песъчинки и стръкчета.
– Финландците смятат, че в последния ден на април няма нито едно възвишение на хълм, където да не седят вещици.
Смята се, че билките във Валпургиевата нощ придобиват чудодейна сила. Ако забъркате с тях отвара за любимия, той ще забрави за всички останали жени по света.