Библията на хранителните непоносимости:
В еволюцията си, някъде по пътя човечеството е направило погрешен завой, отдалечавайки се от естествената си среда, естествената си природа, която предоставя изобилие от ресурсите, които са ни необходими, за да оцеляваме- както физически, така и емоционално и социално.
По пътя, бавно и сигурно губим инстинктите си, които ни гарантират благосъстояние и се втурваме да преследваме каузи и цели, които още повече ни ограбват от това, което имаме нужда.
Погрешно търсим решение на проблемите, като се вкопчваме в люта битка със симптомите, а игнорираме първоизточника. Така стигаме до задънена улица, където, завивайки имаме надежда, че сме на прав път, а малко по-късно оставаме разочаровани, осъзнали, че всички усилия са били напразни. Само отчаян опит да замаскираме видимото и да подхраним илюзията, че сме се отървали от невидимото- това, което създава проблемите.
Такъв е и подходът ни към здравето. Приемаме, че едно или друго нещо му вреди; хабим усилия в посока на това да се пазим от вредители, а в същото време не полагаме усилия за най-важното- за самото си тяло.
Нещо, като бактериите и антибиотиците. Приемаме, че бактерията е проблема, а решението са антибиотиците. Това твърдение пропуска една важна особеност-околната среда или с други думи тялото, не микробът/бактерията/ вирусът е това, което има значение. Когато тялото е достатъчно здраво, дори изложено на външен вредител, то има вродени механизми, чрез които да се пребори.
За съжаление начинът ни на живот, работи за това, всеки ден, малко по малко да обезоръжаваме тялото си и да го лишаваме от способността да оцелява.
Опитваме се да подобрим начина си на живот, като насочваме усилията си към света на материалното, а игнорираме най-ценното тялото си и неговото здраве.
Полагаме огромни усилия в какви ли не посоки, а никакви що се отнася до това да даваме на тялото си качествена храна, достатъчно почивка и необходимата доза физическа активност.
Храната, която ядем има значение. Много повече, отколкото предполагате. Докато не осъзнаете тази истина, каквото и да правите, закрепеното ви здраве, винаги ще е преходно състояние, което бавно, но сигурно ще преминава в разруха.
Хранителните непоносимости, са сред най-честите причинители на физически неразположения, а с времето се превръщат и в главни виновници за редица заболявания.
Някак иронично. Това, върху което можем да оказваме влияние- какво ядем, всъщност ни погубва, защото отдавна сме се отказали да налагаме какъвто и да е контрол в тази посока и да и напълно игнорираме необходимостта от това да държим на качеството на храната.
Каня ви, да се присъедините на едно кратко пътешествие, където ще разберете как храната, която ядем оказва влияние на организма; ще разберете как трябва да се вслушвате повече в сигналите, които тялото ви изпраща- защото то знае най-добре. Тялото ви не лъже и знае от какво имате нужда и от какво трябва да се откажете.
Стресът създава проблеми и предразполага развитието на хранителни непоносимости.
Хранителните непоносимости, могат да създадат широк спектър от симптоми. Те най-общо могат да се разделят на две категории- физически ( най-вече свързани с храносмилането) и психически/емоционални/поведенчески.
Понякога обаче не е необходимо да има осезателен симптом, който да ви навежда на мисълта, че имате непоносимост към дадена храна.
Лесно е да забележите и разберете връзката между това, което слагате в устата си( това, което ядете) и това, което се случва с храносмилателната система. Доста по-трудно е да разберете връзката между това, което ядете и начина, по който се държите и това което се случва в ума ви.
Храносмилатената система е изградена, така че да абсорбира малки компоненти от храната, които да дават необходимото на тялото ви. Не винаги обаче успява да предотврати абсорбирането на някои компоненти, които по един или друг начин пречат на правилното функциониране на органите.
Най-често срещаните храни, които провокират непоносимост
Ако трябва да изброя най-често срещаните храни, към които има непоносимост това биха били:
-мляко
-зърнени храни, които съдържат глутен
-соя
-захар
-зеленчуци, като броколи,карфиол,зеле, домати
В днешно време много хора се оплакват от симптоми, които в един момент приемат за нещо нормално и за естествено последствие от остаряването. Днес почти всеки втори човек се оплаква от един или няколко от следните симптоми- подуване; болки в стомаха; оригване след консумацията на определени храни; газове; проблеми с регулярното посещение на тоалетната; течащ нос; световъртеж,синузит,задържане на вода; тревога;депресия,некачествен сън или безсъния;невъзможност за концентрация; мигрени и промяна в настроението;липса на мотивация;суха кожа.
Заболявания, като артрит; синдромът на пропускливите черва; болките в ставите са все по-широко разпространени и започват да засягат все повече хора.
Често пъти, въпреки редица изследвания, на които се подлагаме, причината за тези неразположения, така и не бива установявана. Както често се случва, подминаваме простите неща и се задълбочаваме в сложните. С други думи, търсим причината не в първоизточника, а в последствията. Смятам, че трябва напълно да преразгледаме отношението си към здравето и методите за лечение и преди да прибягваме към съвременната медицина, да се обръщаме към собствените си навици и начина на живот, който формираме чрез тях. В тази връзка, това би означавало преди да хукнем по доктори и да почнем да пием шепи лекарства, които само потискат симптомите, но не лекуват причината, да видим какво бихме могли да направим сами. Първото и най-важно нещо е да обърнем внимание на качеството на храната си, качеството на почивката, която намира изражение, както в достатъчното количество сън, така и в ограничаването на стреса; степента си на физическа активност- тук всяка крайност е нежелана.
Всички изброени по-горе симптоми, биха могли да се дължат на едно единствено нещо- хранителна непоносимост. Добрата новина в случая е, че ние имаме почти пълен контрол над храната, която ядем и стига да идентифицираме причината, можем да се погрижим и за решението.
Може би се чудите как е възможно една хранителна непоносимост, да причини всички тези симптоми?
Реакциите, последващи от хранителната непоносимост, са в голяма степен резултат от имунната система- нещо, като взаимодействие между храната, храносмилателната система, белите кръвни телца и антителата към специфичните типове храни. Тези антитела се наричат имуноглобулини. Има 5 типа имуноглобулини:IgA,IgD,IgE,IgG и IgM. Вероятно ви изглеждат, като странни йероглифи, но ако ви се е случвало да си правите кръвни изследвания, различни от дежурната кръвна картина, вероятно сте забелязвали присъствието на тези комбинации от букви.
Така! Имуноглобините са антителата. Те се произвеждат в отговор на наличието на антигени- молекулите храна, към които тялото произвежда антитела.
Имайки предвид броя пъти, в които ядем всеки ден, това означава, че тялото непрекъснато произвежда антитела към храните, които ядем и най-интересното е, че тялото произвежда най-много антитела към храните, които ядем най-често.
Има много реакции към храната, които не е задължително да бъдат инициирани от имунната система. Вместо това, тези реакции са причинени от възпалителни „провокатори“, като хистамин, простагландини,серотонин и т.н.
Някои храни повлияват върху освобождаването на тези възпалителни медиатори или дори самите те могат да съдържат високи нива от споменатите субстанции, които да доведат до реакция на непоносимост. Например виното,спанака,доматите, наденицата, съдържат високи нива на хистамин.
Други, предизвикват освобождаването на дадена субстанция. Например ягодите, доматите,шоколада, бананите и алкохола, предизвикват освобождаването на хистамин.
Други храни съдържат протеинови групи, които по един или друг начин имат способността да влияят върху конструирането на кръвоносните съдове- зеле, сирене,цитруси,всички пакетирани, обработени меса,картофи.
Има доста начини, за да се тества непоносимостта към дадена храна. За съжаление голяма част от тях не са достоверни, а пък други изискват доста скъпо оборудване и скъпа апаратура, за да бъдат прилагани, което не ги прави масово достъпни.
Има няколко просто начина да засечете непоносимост към дадена храна:
Пулс теста.
В какво се изразява?
Ако пулсът ви се ускори след като сте яли дадена храна, това означава, че има голяма вероятност да имате непоносимост към нея. Всъщност, ако ограничите сладките и тестените неща за един месец и после отново ги включите в менюто си, ще забележите, че пулсът ви винаги е ускорен след консумацията им, да не говорим за другите неразположения, като подуване, газове, отпадналост и т.н., които следват. Тези храни са основа в менюто на съвременния човек и малцина оценяват вредата им, преди доброволно да се откажат от тях за определено време.
Елиминирането на храни
Чрез елиминирането на дадени храни, получавате възможност да видите към кои хранителни групи имате обратна, негативна реакция.
Тук подходящо е да изключите основните хранителни групи- причинители на хранителни непоносимост и да се придържате към този режим в продължение на 30 дена. След това една по една, включвайте различните хранителни групи, като давате период от 4-5 дена, за да отчетете начина, по който се чувствате. Ако негативните симптоми и неразположението се задържи в рамките на тези 4-5 дена, значи определено имате непоносимост към тази хранителна група.
Основни причини за хранителните непоносимости:
-яденето на едни и същи храни, всеки ден
-консерванти;оцветители
-ядете прекалено бързо
-неспособност да храносмилате- прекалено ниски нива на стомашна киселина; недостатъчно производство на ензими
-дисбаланс в чревната флора
-прекалена консумация на антибиотици; обезболяващи и други хапчета
-прекалено много стрес
В днешно време, въпреки разнообразието от храни, подправки и начините за приготвянето им, ние доста често ежедневно наблягаме на 5-6 типа храни и изключваме всички останали. Най-лошото е, че мнозина градят хранителния си режим точно върху хрнаите, които са най-често заподозираните причинители на хранителни непоносимости- именно млечните и зърнените храни. Ядейки едни и същи храни, почти гарантирано ще доведем до реакция на имунната система. Освен това разнообразието от нутриенти, които даваме на тялото си е ограничено, а това неминуемо води до здравословни последствия.
Една от причините за острата реакция на имунната система към храните, които ядем е наличието на консерванти, оцветители и т.н. Всичко, което пристига до потребителите пакетирано, почти на 100% има някаква изкуствена съставка, която причинява вреди в организма- без значение дали са малки. Малките вреди, методично и дълготрайно нанасяни, водят до тежки последствия.
Прекалено бързо ядене
Когато ядете прекалено бързо, храната, която дъвчете няма възможността да бъде разградена правилно, така че, когато достигне до стомаха да бъде във формата, която би гарантирала оптимално добро храносмилане. Това означава, че стомашните сокове и храносмилателните ензими, не биха могли да смелят храната и като последствие непокътнати протеини, могат да преминат през стомашната стена, което от своя страна ще причини реакция на имунната система, която в последствие води до хранителна непоносимост.
Освен това, дъвченето на храната, помага за стимулирането на защитата на стомашната стена, под формата на EGF- епителен фактор на растеж. Той подпомага растежа на клетките в червата. Дъвченето позволява на храносмилателната система да бъде известена каква храна идва и да се подготви. Прекалено бързото ядене, се превръща в шок за храносмилателната система.
Освен това, когато умът е зает, докато се храните, храносмилателната система се „изключва“. Умът, изпраща сигнали до тялото, че е зает с нещо и това отнема фокуса от процеса на храносмилане. А все пак, ако не храносмилате правилно храната, това води до каскада от последици, които причиняват непоносимост към храните. Както споменах в миналия брой, тук отново можем да се обърнем към традициите и да си дадем сметка, защо в миналото са държали толкова много на отдаването на благодарност към храната, на това винаги да се яде на масата,а не пред телевизора или компютъра. Очевидно не е било свързано само с някакъв социален или религиозен елемент. Този „ритуал“ е носел закодираната мъдрост на вековете и вродения инстинкт към това как трябва да се отнасяме към храната си.
Недобро храносмилане
Липсата на хидрохлорна киселина и ензими е доста често срещан проблем. Ако не храносмилате добре храната, тогава има по-голям риск, протеините в храната да пресекат стомашната стена, да се повиши риска от пропускливост на червата, което както споменах е предпоставка за попадане на протеини в кръвообращението, които имунната система регистрира, като натрапници и които атакува.
Недоброто храносмилане, липсата на хидрохлорна киселина, увеличава риска от появата на лоши бактерии и паразити. ( в миналия брой разбрахте каква е ролята на бактериите, как с храната можете да оказвате влияние върху чревната флора и каква е ролята на ферментиралите храни за здравето).
Значението на хидрохлорната киселина(ХК), идва от това, че тя подпомага храносмилането на протеините, стерилизира стомаха, срещу патогените; предотвратява растежа и развитието на бактерии; подпомага правилния приток на жлъчна течност и стимулира продукцията на ензимите. Освен това участва и в абсорбирането на редица важни за функциите на организма микронутриенти.
Ниските нива на стомашната киселина, водят до лошо храносмилане на протеини, мазнини и въглехидрати. Това поражда след себе си появата на симптоми, като оригване, подуване, газове.
ХК е отговорна за важни храносмилателни функции и ако те не протичат правилно, заради ниските ѝ нива, се повишава риска от развиване на хранителна непоносимост. Наличието на нежелани бактерии, дефицит на желязо, разширени кръвоносни съдове на бузите или носа, оригване и подуване след хранене, са индикатори за ниски нива на ХК.
Небалансирана чревна флора
Панкреасът носи основната отговорност за продукцията на храносмилателни ензими. Недостатъчното им количество е доста разпространено. Недостигът им води до редица проблеми. Един от основните проблеми е неспособността за храносмилане, която пък води до недостатъчното абсорбиране на микронутриентите, необходими за доброто функциониране на организма. Недобре храносмиланата храна, се задържа в червата и се превръща в храна за нежелани бактерии. Това води до стомашни неразположения, газове и подуване. Това да „храните“ натрапници в организма си, води до недоброто разпадане на протеините, които ядете, увеличава нежеланата реакция на имунната система и увеличава риска от появата на хранителна непоносимост.
Симптоми, които сочат за липсата на достатъчно храносмилателни ензими са умората, проблеми с кожата, неспособността да качвате килограми, газове, подуване, главоболие.
Вероятно забелязвате, че симптомите доста се припокриват с останалите причини за хранителните непоносимости. Всеки един от симптомите е породен от причини свързани с храненето-с качеството, количеството, начина на обработка.
Ако имате някой от изброените симптоми, но сте ги приели за нормално състояние, сега е време да премислите това и да се вгледате по-внимателно в храната си; да експериментирате и да направите необходимите „фини настройки“, които да подобрят начина, по който се чувствате.
Антибиотиците
Тъжно, но факт, в днешно време хората пият антибиотици, така както малките деца ядат бонбони- непрекъснато и винаги има „разумна“ причина за това. Антибиотиците спират действието на пробиотиците, пречат на нормалното функциониране в червата, понижават чревния имунитет и приветстват развитието на нежелани бактерии. Това повишава риска от развитие на синдрома на пропускливи черва, който винаги е съпътстван от отрицателен отговор от имунната система и хранителни непоносимости.
Интересен е и фактът, че контрацептивите, също могат да причинят хранителни непоносимости. Вероятно не е случаен фактът, че толкова жени имат проблеми със стомаха, с подувания и недобро храносмилане. Това се дължи на факта, че хормоните в тези хапчета, влияят върху чернодробни-детоксификиращи ензими и предразполагат жените към негативни ефекти от токсините в храната и околната среда.
Обезболяващите
Те също са сред хапчетата, които пием с повод и без повод- аспирин, ибупрофен и т.н.- всички те водят до нарушаване на тъканта на стомашната стена.
Тук идва редът на SLgA, което е секреторен имуноглобулин А. Това е най-често срещаният имунен протеин в тялото. Той покрива повърхността на лигавиците в тялото, а най-голяма повърхност сред тях има стомашната стена. Тя има ролята на вътрешна бариера, която ни предпазва. SLgaA не е единствената форма на имунни клетки в червата, които ни предпазват, но той е на „челния фронт“.
Много от причините за хранителни непоносимости- стрес, лекарства, лоша чревна флора- влияят върху този секреторен имуноглобулин, като понижават нивата му.
Друга причина за увеличаването на хранителните непоносимости и алергиите е манията за чистота в съвременното общество. Лишавайки се от това да се „срещаме“ с околната среда в естествения ѝ вид, ние не си позволяваме да се излагаме на субстанции, които биха провокирали продукцията на антитела и така не успяваме да стимулираме имунитета си. Всички се досещате за децата, които се държат от родителите си под стъклен похлупак. Въпреки прекаления „протекционизъм“, тези деца обикновено са най-болни, най-често страдат от различни заболявания и имат много повече алергии, отколкото децата, които са отгеждани малко по-либерално по отношение на хигиената.
Стресът
Стресът е нещо, за което в днешно време се говори доста. Непрекъснато му се вменяват вини от всякакъв характер и бих казала, че зад това има доста логични причини. Проблемът обаче е, че както често се случва, „плюем“ виновника, но не предприемаме действия, за да минимизираме негативните последствия от вредите, които нанася. Отнесено към стреса, ние му приписваме вината за всякакви заболявания, но не полагаме дори минимални усилия, за да влияем съзнателно на някои фактори, които го предизвикват, така че да намалим степента, в която сме подложени на влиянието му.
Как стресът може да влияе двупосочно?
Да речем, че консумирате храни, към които имате непоносимост или пък имате т.нар. дисбиоза ( нарушение в „екологията“ на стомаха), която също причинява възпалителни процеси в организма и провокира производството на възпалителни химикали. Тези химикали влизат в кръвообращението и пък биват атакувани от защитната бариера на тялото. В следствие се получават имунни комплекси, които се движат в кръвообращението и биват „засичани“ от мозъка- по-конкретно от тази част от мозъка, която отговаря за инструкциите какви хормони да бъдат секретирани в организма. Когато мозъка „засече“ тези маркери на възпалението, той веднага се мобилизира да отговори подобаващо, като сигнализира за производството на анти-възпалителни хормони. Тези хормони се произвеждат в надбъбречната жлеза. Основният хормон, който се произвежда там е кортизолът. Следователно, неразположението предизвикано в стомаха, изпраща сигнали до мозъка, който в отговор на това „нарежда“ да се освободи хормонът на стреса. Представете си сега, че непрекъснато сте изложени на влиянието на тези храни, към които имате непоносимост. Тогава тялото ви хронично ще освобождава високи нива на стресовия хормон и в по-продължителен период от време това води до, популярната в днешно време, надбъбречна умора. От своя страна, завишените нива на кортизола, понижават нивата на SlgA и пречат на „поправянето“ на стомашната стена. Всичко се завърта в омагьосан кръг.
Освен това, вероятно сте чували, че стомахът е нещо, като „вторият мозък“ в организма. Там се намират огромен брой нерви, които получават и изпращат съобщения към останалите органи в тялото. Когато има неразположение в стомаха, нервната система бива незабавно осведомявана за това. Това изправя на нокти симпатетичната нервна система, която отговаря за реакциите на тялото при критични, инфарктни ситуации. Когато тази част от нервната система е активирана, това изпраща сигнали до тялото, че е в опасност и мобилизира всичките му сили да се бори с опасността, която потенциално застрашава оцеляването му. Това води до това, че храносмилателната система, бива лишена от необходимия приток на кръв, който бива пренасочен към мускулите. Това пък води след себе си до проблеми с храносмилането, които вече разбрахте как предизвикват каскада от неблагоприятни условия, които причиняват симптоми и болести, които ви карат да се чувствате зле.
Какво се оказва?
Всички симптоми, които сигнализират за наличието на хранителни непоносимости, са едни от най-масово разпространените състояния на съвременния човек. Само се замислете! Колко човека днес ви казаха, че са уморени, подути, че имат тежест в стомаха или пък газове и оригване след хранене?
Обзалагам се, че поне няколко!
Колко от тези хора обръщат внимание на тези симптоми, като се замислят как се хранят и отчитат сигналите, които тялото им изпраща след консумацията на дадена храна?
Почти нито един от тях! Сигурна съм обаче, че мнозина от тези хора обикалят по доктори или пък пият хапчета, които да потискат симптомите. Дали това е нормално? Абсолютно не!
Начинът, по който хранителните непоносимости оказват негативно влияние на здравето, може да бъде обобщен горе долу така:
Хранителните непоносимости предизвикват негативен отговор от тялото, който нарушава нормалното функциониране на органите, на всички системи в тялото. Обикновено този тип непоносимости са последвани от разрушаване на стомашната стена и последващата пропускливост на червата, което от своя страна „деактивира“ част от защитните механизми на тялото и позволява преминаването на натрапници, в „зони“, където присъствието им не е желателно. Това мобилизира имунната система да вземе нещата в свои ръце и да се отърве от натрапниците, което пък повишава нивата на стреса в организма. Сигналите за наличие на хроничен стрес, пренасочват вниманието от жизненоважни функции в организма и го насочват към единствения стремеж за оцеляване. Това води до компромиси с начина по който храносмиламе храната. Всичко се завърта в омагьосан кръг и „вторият мозък“- стомаха изпраща сигнали, които отново активират защитните механизми на тялото, които провокират стрес.
Така, само с това, което ядем, можем да предизвикаме каскада от отрицателни реакции в организма, които ни завъртат в омагьосан кръг и само наистина правилните и адекватни действия, могат да ни измъкнат.
Веднъж установили значимостта на храната, която ядем, ще трябва да бъдете търпеливи и да дадете достатъчно време на тялото си, да се възстанови и да започне да функционира нормално.
Прекарайте следващата седмица, записвайки това, което ядете. Така ще имате реални доказателства за храната, която изяждате и умът ви няма да има шанс да ви заблуди, че се храните добре.
След това вижте кои храни, могат да са потенциалните причинители на симптомите, които имате. Изключете ги и се въздържайте от консумацията им в продължение на месец. После бавно, през интервал от 4 дена, ги включвайте обратно в менюто си. Отчитайте разликата в начина, по който се чувствате и ако симптомите пак се появят, значи трябва окончателно да премахнете хранителните групи, които причиняват проблемите.
За да помогнете на тялото си да се възстанови, може да си вземете пробиотици и храносмилателни ензими, които ще ви помогнат да се чувствате по-добре. Обърнете внимание и на храните, които ядете всеки ден. Опитайте се да внесете повече разнообразие. Яжте ферментирали храни.
Аз също съм „виновна“ по параграфа за това, че дълго време наблягах на едни и същи храни всеки ден. От известно време се старая да се възползвам от изобилието от разнообразни зеленчуци, разнообразните начини за приготвянето на храната и задължителното присъствие на ферментирали храни и бульони от кокали, които както разбрахте от миналия брой са в основата на четирите стълба на здравето.
Храната има значение, а здравето е най-ценното, което притежаваме. Пазете го и се грижете за него!