Какво е най-важно за вас във възпитанието на децата ви? Всички искаме едно уверено дете, което вярва, че светът е добро място и то е пълноправна част от него. В интерес на истината, напоследък забелязвам, че все повече майки правят следното- в старанието си да възпитат самоуверено дете, те се озовават с един разглезен и дори надменен малчуган, който изобщо не прави разлика между „мога” и „мога всичко”, между „хубава съм” и „аз съм най-красивата”.
Но нека започнем от тук- какво е самочувствието всъщност?
Самочувствието означава чувство за себестойност – то е оценката на човек за него самия и се развива от детството през целия живот. Особено важно е да започнем да го „възпитаваме” в детето, докато е още мъничко. Основното, което сме длъжни да създадем в децата си, е усещането им за способност и за това, че са обичани и подкрепяни.
Отговорът е много лесен – просто защото прекаляваме. Прекаляваме в това да им посочваме положителните им качества и умения и забравяме, че като всеки друг, те също имат и отрицателни такива, при това могат да го разберат от съвсем малки. За целта, обаче не бива да им забраняваме да опитват от всичко и същевременно да им показваме истината от техните опити. Един малък пример- ако детето ви рисува наистина добре, но в компанията на негово приятелче се установи, че другарчето е по-добрият художник, вие как бихте реагирали? Прекалено голяма част от майките биха казали, че и двете рисунки са много хубави или че тази на тяхното дете е по-хубава само, за да не го наранят. Има и една по-малка част от родителите, която би признала, че чуждата рисунка е по-хубава. Дали това е правилно? Разбира се, че да, когато е обяснено по разумен начин. Дали децата ще ни разберат? Може би не на момента, но следващия път, когато кажете на детето си, че то се справя по-добре с реденето на пъзели от другото детенце, е почти сигурно, че ще бъдете разбрани и за оценката си за рисунката.
Как да се държим, за да създадем добро самочувствие в децата си?
На първо място – обичайте ги и им го казвайте и показвайте. Прегръщайте ги и им казвайте, че са се справили много добре, когато виждате, че наистина полагат усилия. Хвалете ги, но с мярка. И помнете нещо много важно- за да има похвала, трябва да има и старание. Така например- ако детето ви „надраска” на един лист за по-малко от минута къща и слънце с химикал и попита дали е хубаво, просто му кажете, че може да го направи много по-хубаво- като рисува по-бавно, използва цветни моливи и т.н. Защото, ако сега кажете, че тази „творба” е наистина прекрасна, детето ще остане с впечатлението, че прекрасните неща се създават наистина лесно. И тогава, когато друг му каже, че същата тази рисунка не е особено хубава, то ще се обърка и дори ядоса. Направете така, че отсега да гради реална представа за себе си и уменията си.
Наблягайте на онова, което наистина умеят- ако едно дете не може да се справи само със сглобяването на някаква количка например, помогнете му и след това му дайте да прави нещо, което наистина умее. Нека винаги има баланс.
Източник: http://www.hera.bg