Може да ви звучи парадоксално, но гневът най-добре се възприема като „нападателна защита“ срещу безпокойство.
- В много отношения безпокойството и гневът са двете страни на една и съща емоционална монета, сродни състояния на „възбудено безпокойство“.
- Гневът възниква, когато се чувстваме принудени да засилим усилията си, за да възстановим физическия и емоционален баланс, който сме загубили.
- Гневът, като заглушава безпокойството, ви пречи да го излекувате, защото след като бъде потиснат, той вече не може да бъде достъпен.
Експертите често са подценявали критичните връзки между гнева и безпокойството . Но колкото и контраинтуитивно да изглежда, в много отношения безпокойството и гневът са двете страни на една и съща емоционална монета.
В отговор на някаква възприемана заплаха и двете са, както отбелязва Кейтлин Фогел, сродни състояния на „възбудено безпокойство“.
Тази публикация ще очертае накратко (1) как двете емоции са тясно свързани, (2) как гневът се появява, за да „спаси“ човек от много по-неудобно безпокойство и (3) кои методи за самопомощ са помогнали на хората да избегнат сериозното недостатъци на замяната на тревожната тревожност с жесток гняв.
Всичко започва със сътресения в нервната система . Нещо се случва и подсъзнателно на индивида се напомня за нещо неприятно, което се е случило в миналото – независимо дали от детството му и/или само през последния половин час. И почти веднага човекът е обзет от реакция на борба или бягство. Доколкото вродените инстинкти за оцеляване са мобилизирани, те са засегнати от обезпокоително безпокойство.
Тук използвам термина безпокойство , а не страх , тъй като в настоящия момент не съществува ясна и настояща опасност. Те са напълно безопасни. Никакъв ревящ лъв, тигър или 8-футов маниак не се втурват към тях. Нито са заплашени от безпомощно изоставяне – ужасяващо оставени сами без физически, умствени или емоционални ресурси, за да се справят ефективно със заобикалящата ги среда.
Независимо от това, независимо дали го осъзнават, дълбоко в себе си определено се чувства така.
Прилики и разлики между безпокойството и гнева
Подложени на усещане за заплаха, хората не могат да не се чувстват извън контрол. И в такива случаи всички ние сме настроени да произвеждаме адреналин, основният неврохимикал, секретиран в ситуации на битка или бягство. Така че едва ли е случайно, че гневът е наречен „безпокойство с химически удар“ или дори „турбо безпокойство“.
Това означава, че органично тази огнена емоция се проявява, когато сме принудени да увеличим усилията си, за да възстановим физическия и емоционален баланс (или хомеостаза), който е бил загубен. И честно казано, повечето хора биха предпочели да „мутират“ безпокойството си в гняв, тъй като най-малкото гневът създава илюзията за възстановяване на контрола върху обстоятелството, което ни притеснява толкова много.
Освен това самото мислене за заплахата я увеличава. Така че самите мисли предизвикват – и увеличават – производството на адреналин.
Освен ако не можем да се преместим от нашия среден мозък (нашият рефлексивен център за оцеляване – иначе известен като симпатичен клон на нашата вагусна нервна система) към нашия неокортикален мозък (нашият по-силно еволюирал център за рационално мислене – неврологично идентифициран като нашето вентрално вагусно състояние), ние ще цикъл в паника, изострена от тревожност. Или, ако е по-в съответствие с нашето генетично или екологично програмиране, отмъстителен гняв.
Плюс това, независимо дали сме обхванати от безпокойство или гняв, основната психологическа болка, която понасяме, може да корелира с физическата болка. Дейвид Ханском, доктор по медицина, посочва, че тревожните ни вярвания за реалността генерират „същата физиологична реакция като физическите заплахи“.
Всъщност хроничната болка и други физически състояния и заболявания могат да се разбират като резултат от или допринесени от неразрешени (и следователно продължаващи) стресиращи емоции. Обичайно „атакуван“ отвътре от такива стероидни хормони като кортизола, в крайна сметка тялото трябва да се поддаде на тяхното вредно влияние.
Гневът като двуличен „спасител“ на безпокойството
Гневът може да бъде оценен най-добре като псевдорешение за самосрама, който толкова често придружава безпокойството. Защото въпреки че може да прикрие скрито безпокойство, то никога не го заличава. А огромните усилия, изразходвани за прикриване на нежелани чувства, водят до нежелани неврологични ефекти.
Това е нещо като „платете сега“, като не прогоните мъчителното си безпокойство, а конструктивно се справите с него, или „платете по-късно“, като самозащитно погребвате безпокойството чрез отмъстителен гняв. Косвено това също така обяснява защо гневът – заедно с обсесивно-компулсивното разстройство, алтернативен път за заобикаляне на безпокойството – са толкова пристрастяващи, трудни за отстраняване емоции.
И несъмнено е невъзможно да се преодолее стресиращата коренна емоция на безпокойството, когато вече нямате достъп до нея.
Отново, както го описва Hanscom, в гняв:
Кръвоснабдяването на неокортекса се пренасочва към по-ниски части на нервната система [за да ви подготви да се биете с предполагаемия враг]. Вие също изхвърляте възпалителни протеини, наречени цитокини, които директно възпаляват и сенсибилизират мозъка ви. Вие сте офлайн и е невъзможно да мислите ясно. Губите представа за нуждите на хората около вас, което е стъпка към обидно поведение.
Причината гневът да е свързан с обидата е, че когато сте оценили някого като несправедлив, приписвайки му злоупотреба , се чувствате напълно оправдани да го накажете.
В повечето случаи обаче те наистина не са направили нищо, което да заслужи вашата враждебност. Просто обвиняването им ви позволява да преминете от безпокойство и съмнение в себе си към по-удобната, ласкателна за егото позиция на справедливото негодувание.
И несъмнено чувството за морално превъзходство се чувства много по-добре от безпокойството, което сте изпитали мигове по-рано. Всъщност повечето хора преминават от безпокойство към гняв толкова светкавично, че никога не им се налага да изпитват далеч по-мъчителното чувство.
И все пак, това, което е добре дошло облекчение, в крайна сметка се оказва обременяващо или отчуждаващо за онези, които станаха жертва на вашите непокорни изблици. Вашият гняв е обиден за тях, въпреки че е (от вашата собствена емоционално наранена гледна точка) отбранителен, тъй като в това силно заредено състояние вие гледате на себе си като на жертва.
Накратко, гневът може да бъде ефективен като краткосрочно решение за „преодоляване“ на безпокойството, но в по-дългосрочен план той се отразява като бумеранги, като обикновено причинява толкова болка на вас, колкото и на другите. То може да подкопае или дори да разруши вашите взаимоотношения и да доведе до разрушителни ефекти върху почти всеки аспект от вашето съществуване.
От всички нечии самосаботиращи емоции нищо не може да се сравни с нарушената преценка и импулсивното, безразсъдно поведение, обикновено свързано с редовното използване на гнева, за да избяга от по-неприятните емоции.
Третиране или „дефангиране“, гняв, защитаващ от безпокойство
Като се имат предвид ограниченията на пространството тук, просто ще изброя различни методи, които са успели да удължат твърде късия фитил на човек. Като квалификация, трябва да подчертая, че ако тези методи трябва да бъдат успешни, хората трябва да са готови да поемат пълна отговорност за своя гняв и да бъдат достатъчно мотивирани да се ангажират с тези подходи за самопомощ.
Може да се очаква известна съпротива, тъй като досега техният гняв им е давал усещане за контрол и сила, които обикновено не са много нетърпеливи да се предадат.
Плюс това, тези DIY техники обикновено трябва да се повтарят много пъти, за да се утвърдят. И в много случаи значително подобрение е постижимо само чрез получаване на помощта от професионалист с голям опит в лечението на неразрешена травма .
- Научете начини да се самоуспокоявате и да се отпуснете сред вътрешната възбуда. И започнете, като забавите дишането си. Развиването на успокояващи умения е от съществено значение, ако искате да мислите по-рационално.
- Станете по-внимателни . Пренасочете вниманието си към това, което се случва във и около вас всеки момент. И това включва внимание към гледки, звуци, миризми, тактилни усещания – всичко , което ще спре контрапродуктивното размишление.
- Правете упражнения или се занимавайте с физическа активност. Освен че разсейва, фокусирането върху движенията на тялото може да помогне за смекчаване или изразходване на нервната енергия, подхранваща гнева ви.
- Не си позволявайте да действате, преди да обмислите последствията. Запитайте се дали вашето толкова изкусително отмъстително действие има вероятност да подобри нещата – или много по-лошо. Ако не сте готови миролюбиво да се обърнете към другиго за вашите разочарования, дипломатично обяснете това и (временно) напуснете сцената.
- Заменете своите вкоренени негативни навици на отричане, обвиняване и отхвърляне с изкупителните качества на осъзнаване, състрадание, прошка , благодарност , приемане и любов (свързани с възнаграждаващия, социално обвързващ химикал окситоцин ). За съжаление, това е много по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Но отново, това е въпрос на мотивация , както и на култивиране на по-голяма самодисциплина. Освен това има множество статии, достъпни в Интернет, които могат да ви насочат тук.
- Преоценете своя самозащитен песимизъм или цинично отношение. Трябва да проучите и след това да коригирате негативно изкривените, преувеличени или свръхгенерализирани вярвания, които може да са произлезли от ранна травма. Такова изследване трябва да включва готовност да се вземат предвид други, по-разумни или благотворителни интерпретации на случилото се с вас.
- Станете по-ориентирани към решения. Гневът ви държи отбранително фокусирани върху това как другите са създали проблемите ви. Вместо това се съсредоточете отново върху това, което можете да направите, за да ги разрешите.