През пролетта човек често се чувства без сили и в повечето случаи може да бъде сравнен с изцеден лимон. Липсата на слънчева светлина, еднотипното хранене, стресът, предизвикан от студа и прекараните настинки оказват негативно влияние и на физиологията и на психиката ни.
В преходния период не се струва да се увличаме по строги диети – най-добре е те да бъдат отложени поне до късната пролет.
Ако искаме да помогнем на организма си най-безболезнено да се пригоди към новия сезон, можем да се възползваме от следните съвети:
1. Да укрепим имунитета си
Той е основната опора на организма срещу негативните външни влияния. Освен чисто медицинския подход, може да се избере и някой начин, известен от народната медицина. Предлагаме ви следната рецепта: смесват се 150 мл пресен сок от алое, 250 г мед, 350 мл вино. (за децата – вместо вино сок от 3 – 4 лимона).
Сместа се приема по 1 с. л. 3 пъти дневно половин час преди ядене.
Хипократ е прославял овеса като целебно средство при изтощаване и отпадналост в организма и е съветват да се пие овесена отвара вместо чай.
Например: 1 с. л. смлян овес се залива с 1 чаша вряла вода, накисва се в продължение на 12 часа, прецежда се и се пие.
Грижата за имунитета трябва да бъде целогодишна – така не само ще намалите риска от грип и настинки през зимата, но и ще посрещнете пролетта, радвайки се на добро здраве.
2. Подкрепа за сърцето
С настъпването на пролетта сърцето също се нуждае от повече грижи. Отново в духа на народната медицина: настържете на ситно 250 г орехи, стафиди, 1 лимон и добавете 250 г мед. Приемайте всеки ден по 1 с. л. от сместа 3 пъти преди ядене.
Ако кръвното ви рязко спада и се чувствате замаяни, смелете 3 лимона, залейте сместа с кипната, но охладена вода, оставете да отлежи 1-2 дни в хладилника. После добавете 250 г мед и добре разбъркайте. Приемайте по 1 с. л. 3 пъти дневно половин час преди хранене.
3. Меню за мозъка
Пролетната авитаминоза не само ни прави вели и апатични, но и влияе негативно на умствената дейност. Започнете закуската си с твърдо сварено яйце. В него се съдържа холин, който повишава нивото на “добрия” холестерол и подобрява паметта. Вместо кафе по-добре изпивайте чаша сок от цвекло и моркови в съотношение 1:4.
Изтощеният организъм се нуждае от правилно хранене. Магнезият, съдържащ се в какаото, фасула, ядките, макароните, рибата, млечните продукти и зелената салата, влияе благотворно на нервната система, подобрява кръвообращението и предпазва от депресия. Витамин С (киви, шипкова отвара, цитрусови плодове, зеленчуци) защитава организма от инфекции. Витамините от групата В (месо, птици, риба) осигуряват производството на серотонин – хормона на щастието.
По възможност употребявайте продуктите (плодове и зеленчуци) в суров вид. През пролетта яжте повече мед и зехтин.
4. “Тайната” формула на бодростта
Съчетанието на мазнини със захар помагат на организма да се справи с бързата умора и сънливостта. Прецеденото мляко или няколко пасти с маслен крем помагат за възстановяване на душевното равновесие. Привържениците на диетите не трябва да се притесняват: през пролетта тези продукти няма да добавят нито един сантиметър към талията им. Фурмите, които съдържат много микроелементи и витамини А и В, също помагат за възстановяване на силите и повишаване на работоспособността. Те съдържат и допамин – вещество, активизиращо мисловните процеси.
Яжте и поне шепа ядки дневно. Те съдържат лецитин – вещество, което ще спомага за ефективната дейност на паметта. Диетолозите пък твърдят, че селенът, на който ядките са богати, подобрява настроението.
5. Преминаване към лятното време
Във връзка с преминаването към лятното часово време в организма се нарушават редица и психологични и физиологични функции. Това често води до мигрени, депресии, инфаркти, хипертонични кризи, затлъстяване и изостряне на хроничните заболявания.
Диетата, билките и лекарствените препарати помагат в борбата с десинхронозата (нарушаването на синхрона между механичния и биологичния часовник). Ментата и дяволската уста помагат за освобождаването на организма от натрупалото се напрежение и осигуряват здрав сън. Жълтият кантарион е природен антидепресант, който е най-добре да се приема вечер.
Мазната морска риба, киселото зеле и пресните салати нормализират вътрешните биологичните ритми. Специалистите препоръчват при прехода от зимно към лятно часово време да се намали употребата на продукти и напитки, съдържащи кофеин.
6. Пролетта – време за освежаване и подмладяване
Както цялата природа се събужда за живот през пролетните месеци, така е и с човешкият организъм. Затова с малко активна помощ всеки може да се почувства по-свеж.
Ето и една народна рецепта: вземете по 100 г лайка, безсмъртниче, жълт кантарион и брезови пъпки, смелете ги и ги залейте с половин литър вряла вода. Оставете ги 20 минути, след което прецедете течността. В 1 чаша от получената течност разтворете 1 ч .л. мед и приемайте сместа вечер преди лягане или 20 минути преди закуска. Бялото зеле съдържа голямо количество витамини В, витамин С, цинк и манган. Затова той се определя като природен стимулатор на растежа на клетките, като притежава възстановяващи свойства.
7. Доброто настроение е залог за здраве
Много хора именно през пролетта се залавят със спазването на някаква диета. Особено през този сезон това не се препоръчва. Човешкият организъм е снабден с особена серотонинова система, с която той трябва да съгласува храненето си. Серотонинът известен като “хормон на щастието” регулира не само съня и апетита, но и емоциите ни. Продуктите, богати на серотонин, са житните и бобовите растения, бананите, спанакът, доматите, патладжаните, червеният пипер. Не си заслужава да се отказвате напълно от въглехидратите – това ще доведе до дисбаланс, а като следствие – до депресия, намаляване на работоспособността и лошо настроение. Храненето трябва да е редовно (5-6 път дневно) на малки порции. Много важно е да се изпиват достатъчно течност (за повечето хора поне по 2 литра дневно).