Понякога, колкото и да спортуваме, колкото и да гладуваме, сме застопорили кантара на едни килограми и не можем да мръднем нито грам по-надолу.
Това може да се дължи на различни причини, нека ви посочим няколко от тях.
Не пиете достатъчно вода – тя е необходима не само за да е добре хидратиран организма, но и може да помогне за намаляване на апетита. Пийте повече вода преди хранене и ще усетите разликата.
Под „спортуване“ разбирате разходка за половин час – не, това не е достатъчно. Спортът ви е нужен, за да изгаряте повече калории, отколкото приемате. Вече сме ви писали как да отслабнете през зимата и какво можете да правите като упражнения у дома, от вас зависи как ще изберете да се движите. Единствено чрез правилна диета и повече спорт ще изваете хубаво тяло, чрез гладуване ще се сдобиете единствено с увиснала кожа и изтормозен вид.
Правите единствено кардио – тичането и карането на колело са страхотно физически активности, но в един момент тялото свиква с тях и натоварването, което му носят и вече не топите калории, а поддържате форма. Нужно е да се натоварвате допълнително, включително и със силови упражнения, за да работят активно мускулите.
Прекалявате с „диетичните“ храни – авокадото, овесените ядки, черният шоколад, бананите, суровите ядки като цяло, сьомгата и рибата тон са полезни, да, но ако преяждате с тях няма да свалите излишните килограми. Тези храни в умерени количества ще ви заситят и ще ви помогнат да си набавяте нужните витамини, минерали, фибри и полезни мазнини, но всяко нещо, с което се прекалява, вреди. Така че умерени порции и без преяждане.
Изключвате цели хранителни групи от менюто си – така не помагате на диетата си. Тук отново важи правилото – от всичко по малко и умерено.
Имате едно ядене на ден – вечерята – правите ли го: цял ден гладни на кафе, вода и най-много една вафла, а вечер като се приберете у дома решавате, че заслужавате да хапнете както трябва? Това е грешно и ако го правите, прекратете веднага. Хапвайте често, но по малко (това означава половин или ¼ порция, а не цяла ;)
Ядете бързо, на големи хапки – изключително грешно. Храненето трябва протича с мисъл и наслада, както и да бъде на малки, добре сдъвкани хапки. Когато ядете нещо на крак, не давате време на мозъка си да разбере, че е ял и изпитвате още глад, което ви кара да посегнете към десерти и други изкушения. Бавно, спокойно, с наслада, за да бъде качествено и удовлетворяващо (това важи не само за храненето, а и за други аспекти от живота :))
Вманиачавате се – ако се теглите на кантара сутрин и вечер, всеки ден е все едно да стоите над пълната с вода тенджера на котлона и да чакате да заври – ще ви се стори, че нищо не се случва и никога няма да стане. Успокойте се, не се измъчвайте сами и се качвайте на кантара веднъж седмично. Изберете си едно число от месеца и сутрин на гладно и жадно се проверявайте колко килограма сте.
Гладувате – гладът не е диета, а измъчване и съсипване на организма. Ако гладувате, тялото изпада в състояние на паника и за да се съхрани, започва първо да топи мускули, а не мазнини. Когато получи храна, веднага я превръща в мазнини, тъй като е в режим на оцеляване и „трупа“ мазнини за черни/гладни дни.
Имате нереалистични очаквания – след една седмица спорт и правилно хранене няма да станете Клаудия Шифър. Може и никога да не станете Клаудия Шифър, но не е и нужно! Важното е да се чувствате добре в тялото си. Поставете си реалистични цели и си дайте време да ги постигнете. Не се отказвайте, но и не отлагайте нещата.
Консултирайте се с диетолог кой хранителен режим е най-подходящ за вас, намерете си спорт, който ви харесва и му се отдавайте три пъти седмично, спазвайте това в продължение на два-три месеца и няма да съжалявате. Пробвайте и се убедете сами.
Източник: Edna.BG