Грижа за кръвоносната система

Грижа за кръвоносната система | Диана

Кръвта е символ на живота. Тя е неговият материален носител и израз на индивидуалността. Всяка капка съдържа „целия човек” и въз основа дори на толкова малко количество е възможно да се направи разширена диагностика. Родовата връзка наричаме „кръвна” и тя е натоварена с голямо емоционално, социално и чисто биологично значение.

Кръвоносна система

Сърцето е високоефективна мускулна помпа, „електростанцията” на кръвоносната система, посредством която кръвта се транспортира из цялото тяло. Има 4 кухини: две горни – предсърдия, и две долни – камери. Всяка минута сърцето бие средно 70 пъти, изпомпвайки съдържащата се в организма на човека около 7 литра кръв в един непрекъснат кръговрат. Но то може значително да повиши или понижи своя ритъм при необходимост, за да бъде възможно най-полезно за общото състояние на тялото. Например по време на физически натоварвания пулсът значително се повишава, а по време на сън – се понижава.

Артериите, по които кръвта напуска лявата сърдечна камера, са най-големите магистрали в човешкото тяло. По тях се пренасят всички хранителни вещества, необходими за растежа, възстановяването и поддържането на клетките на човешкия организъм. Артериите се разделят на артериоли, докато накрая се разклоняват в микроскопични капиляри, които проникват във всички тъкани, с изключение на хрущялите и прозрачната тъкан на окото. Капилярите са живата връзка към артериите и вените и чрез пропускливите стени кръвта доставя на клетките полезни вещества и кислород, а също „събира” отпадни вещества и въглероден диоксид. Кръвта се връща обратно по вените към сърцето. Преминавайки през дясната сърдечна камера, се изпомпва през белодробните артерии до белите дробове, където въглеродният диоксид се обменя с кислород. Оксигенираната кръв преминава през белодробните вени обратно до лявото предсърдие, за да започне новия си цикъл.

По своя път кръвта събира хранителните вещества от стомаха, червата и черния дроб, а отпадните продукти се филтрират от бъбреците при преминаването ѝ оттам.

Транспортирането на кислород и въглероден диоксид между белите дробове и тъканите зависи не само от състоянието на сърцето, артериите и вените, но и от здравето на кръвта като цяло. Кръвта се състои от еритроцити, левкоцити и тромбоцити – кръвни клетки, които се носят в течност, наречена плазма. Плазмата, която отговаря на близо половината от кръвния обем, е съставена от сол, протеини, глюкоза и други вещества. Червените кръвни клетки (еритроцитите), на които се дължи почти целия останал кръвен обем, пренасят кислорода от белите дробове до тъканите. Белите кръвни клетки (левкоцитите) са част от защитната система на организма и увеличават броя си до 4 пъти при наличие на инфекция. Тромбоцитите са най-малките елементи на кръвта. Тяхната основна функция е свързана с кръвосъсирването.

Сърдечносъдови заболявания

Преходните нарушения и болестните състояния, свързани с кръвообращението и кръвоносните съдове, са различни по своя произход и естество. Те могат да се дължат както на самия състав на кръвта, така и на затруднения в придвижването на кръвопотока. Това може да доведе до инфаркт, инсулт и трайни увреждания. Може би заради заседналият начин на живот, процентът на сърдечносъдовите заболявания в света масово се увеличава.

В страните с висок жизнен стандарт на тези заболявания, инфарктите и високото кръвно налягане се дължат повече от 50% от всички смъртни случаи. Над 60% от българите умират от сърдечносъдови заболявания, сочи статистика, оповестена от Дружеството на кардиолозите в България.

Стенокардия

Артериите, които кръвоснабдяват сърдечния мускул, се наричат коронарни артерии. Ако се стеснят, количеството кръв, което те доставят на сърцето, няма да може да задоволи кислородните му нужди. Този кислороден глад е причина за характерната болка в гърдите, известна като стенокардия, гръдна жаба или форма на исхемична болест на сърцето.

Симптоми:

Стенокардията се характеризира с тежест и стягане в гърдите, които настъпват след някакво усилие. Болката обикновено отзвучава при покой. Най-честата причина за развитие е атеросклерозата на коронарните артерии.

Усложнения:

Ако коронарните артерии, доставящи на сърцето кислород и хранителни вещества, се запушат, кръвотокът спира напълно и настъпва инфаркт на миокарда, който уврежда по-сериозно сърдечния мускул и може да застраши живота.

Фитотерапия:

  • Глогът подпомага оросяването и понижава кръвното налягане.
  • Гинко Билоба е полезна за сърдечносъдовата система, защото подобрява кръвообращението и оросяването, предотвратява образуването на свободни радикали.
  • Екстрактът от Гроздово семе с неговите олигомерни проантоцианидини подпомага нормалното функциониране на кръвоносните съдове и регулира кръвното налягане.
  • Полезни при сърдечносъдови заболявания са също: магарешки трън, черен кохош, глухарче, женшен, мента, маточина, валериана.

Високо кръвно налягане

Кръвното налягане отразява динамиката на обмяната. То се получава от взаимодействието между кръвта и стените на съдовете. Когато сърцето изпомпва кръвта през артериите, тя упражнява натиск върху стените на кръвоносните съдове. При хора, страдащи от хипертония, налягането е по-високо от нормалното. Кръвното налягане се разделя обикновено на две категории: първична (не се дължи на друго обуславящо заболяване) и вторична хипертония (обикновено е свързана с постоянната поява на високо кръвно налягане в резултат на друг обуславящ го здравен проблем).

Статистика:

  • В България над 2 700 000 души страдат от хипертония.
  • Някога се е смятало, че високото кръвно налягане е „мъжка болест”. Всъщност жените са изложени на почти същия риск.
  • Счита се, че възрастовата граница рязко намалява и все по-млади хора страдат от хипертония.

Симптоми:

  • умора и задъхване след физическо усилие;
  • шум в ушите;
  • внезапни пристъпи на световъртеж;
  • главоболие, най-често тилно;
  • зрителни нарушения;
  • изпотяване;
  • ускорен пулс;
  • понякога високото кръвно налягане протича безсимптомно до появата на усложненията и е известно като „тихия убиец”.

Причини за развитие:

Дали кръвното налягане е високо, ниско, или нормално, зависи от няколко фактора: сърдечен дебит; съпротивление, което кръвоносните съдове оказват на кръвотока; обем на кръвта и разпределението ѝ към различните органи. Всички тези фактори могат да бъдат повлияни от дейността на нервната система и някои хормони. Освен това високото кръвно налягане често е свързано с коронарна болест на сърцето, атеросклероза, бъбречни заболявания, затлъстяване, диабет, хипертиреоидизъм. Точната причина за развитието на първичната хипертония не е известна, но са установени определени рискови фактори. Сред тях са: тютюнопушене, стрес, затлъстяване, прекомерна употреба на стимуланти, като кафе и чай, злоупотреба с лекарства и прием на големи количества натрий, обикновено чрез готварска сол (натриев хлорид). Тъй като задържането на вода може да упражни натиск върху кръвоносните съдове, консумиращите храни с високо съдържание на натрий са изложени на по-голям риск от поява на високо кръвно налягане. Хипертонията се среща често при хора с наднормено тегло. Кръвното налягане може да се покачи при стрес, който кара артериалните стени да се свиват. Освен това при лица с фамилна анамнеза за хипертония има по-голяма вероятност за развитие на заболяването. Повишеното кръвно налягане може да се дължи и на хранителен или ензимен дисбаланс. Някои лекарства, например за отслабване, както и определени видове противозачатъчни таблетки с по-висока доза естроген, могат също да повишат риска от артериална хипертония.

Усложнения:

  • Ако кръвното налягане е повишено, сърцето трябва да работи по-усилено за изпомпването на достатъчно количество кръв към всички тъкани на тялото. Това състояние често води до сърдечна недостатъчност, бъбречна недостатъчност, мозъчен удар или инсулт.
  • Високото кръвно налягане причинява стесняване на артериите в мозъка и отслабване на стените им. В първия случай може да се получи запушване, а в другия – спукване на артерията, дори мозъчен кръвоизлив. Значително се повишава рискът от мозъчен инсулт, който може да доведе до смърт. Намаленият приток на кръв към мозъка може да унищожи малки участъци от него и да доведе до временна или трайна парализа с различни степени на инвалидизация.
  • Увреждането на очните артериоли може да доведе до намаляване на зрението, дори до слепота.

Диагностика:

За диагностициране на високо кръвно налягане лекарят използва уред, наречен сфигмоманометър. Резултатът се представя в двойка цифри. Първата е систоличното налягане – налягането на кръвта в момента на сърдечния удар, изтласкващ кръвта в кръвоносните съдове. Тя обозначава най-високата стойност на кръвното налягане.

Втората цифра показва диастоличното налягане, което се регистрира между два удара на сърцето, когато кръвното наляганe има най-ниски стойности. Измерва се в mm Hg – т.е. височината, която би достигнал живак в стълб под влияние на налягането. Обобщеното представяне на кръвното налягане се изразява като съотношение на систоличното към диастоличното налягане.

За да се постави диагноза, налягането трябва да се измери няколко пъти дневно.

Фитотерапия и хранителен режим:

  • Използвайте чесън, лют червен пипер, копър, магданоз и екстракт от гроздово семе при високо кръвно налягане.
  • Хмелът, лавандулата, маточината, коренът от валериана, липата и лайката са добри средства за успокояване на нервите.
  • Подобрявайки кръвообращението, Гинко Билоба намалява вискозитета на кръвта и понижава кръвното налягане.
  • Глогът оказва меко тонизиращо въздействие върху сърцето.
  • Царевичната коса, златната пръчица и глухарчето са диуретици, които също понижат кръвното налягане.

Атеросклероза

Представлява образуване на натрупвания по стените на артериите, което предизвиква задебеляването и втвърдяването им. При атеросклерозата на Мьонкеберг натрупванията се състоят предимно от калций и се локализират в средната обвивка на артериите, а при атеросклерозата – от масти и са предимно по вътрешната им обвивка. И двете състояния оказват неблагоприятен ефект върху кръвообращението.

Атеросклерозата е по-честа и причинява предимно стеснение на съдове, повишено артериално кръвно налягане и неговите последици. Периферната атеросклероза е заболяване на периферните съдове, засягащо крайниците. Причината е, че кръвоснабдяващите ги големи артерии се стесняват от мастни плаки.

Статистика:

  • България е на едно от първите места в света по сърдечносъдови заболявания.
  • Всяка година нараства броят на хората, които се инвалидизират от периферни съдови заболявания.

Симптоми:

  • Симптомите се проявяват, едва когато заболяването е толкова напреднало, че редуцира кръвния поток. Те се различават в зависимост от местоположението на увредения съд.
  • При засягане на краката, налице е периодична болка в прасците, например след изминаване пеш на известно разстояние по равна повърхност или след изкачван на няколко стъпала.
  • „Иглички” в краката, студени стъпала.
  • Некротични тъкани, трудно заздравяване на рани или язви по краката и риск от гангрена.

Причини за развитие и рискови фактори:

При повечето случаи на атеросклероза е налице поне един голям рисков фактор: тютюнопушене, наследственост, артериалнa хипертония, захарен диабет. С напредване на възрастта рискът от развитие на заболяването нараства.

Усложнения:

Калциевите и мастните отлагания обикновено се образуват в онези части на артериалните стени, които са били увредени от натиска на високото кръвно налягане. С намаляването на гъвкавостта и стесняването на артериите клетките могат да започнат да страдат от исхемия (кислороден глад) поради недостатъчно кръвоснабдяване. Ако една от коронарните артерии се запуши от тези отлагания (от образуван или задържан от атеросклеротичната плака кръвен съсирек), сърдечният мускул започва да страда от кислороден недоимък и настъпва инфаркт на миокарда. При по-възрастните хора рискът от такива проблеми е по-голям. При запушване на артерия в мозъка поради атеросклероза настъпва мозъчносъдов инцидент или инсулт.

Фитотерапия:

  • За болните от атеросклероза е полезен приемът на: врабчови чревца, хвощ, пача трева, глог.
  • Гинко Билоба е известна като „естественото чудо на кръвообращението”. Тя подобрява оросяването на крайниците, мозъка и сърцето.
  • Смята се, че чесънът може да подейства на високото кръвно налягане и атеросклерозата, благодарение на способността си да понижава нивото на липидите в артериалната кръв. Той отпуска и мускулния слой на артериалните стени, което предизвиква разширяване на кръвоносните съдове.
  • Гроздовото семе заздравява стените на кръвоносните съдове, действа им противовъзпалително. Счита се, че една от причините за отлагане на плаки по кръвоносните съдове е именно тяхното изтъняване, вследствие на възпаление. Т.е. плаките са вид „замазка”, която поддържа целостта на кръвоносния съд. Според най-нови изследвания трябва да се лекува възпалението на стената на кръвоносния съд и по този начин да се предотврати въобще трупането на плаки.

Синдром на Рейно

Синдромът на Рейно е нарушение в кръвообращението предимно на ръцете, свързано с повишена чувствителност към студ.

Статистика:

  • Среща се по-често при жени.
  • В повечето случаи засегнатите са между 20 и 40-годишни пушачи.
  • Наблюдава се по-често при хора, работещи с вибриращи инструменти.

Симптоми:

  • В първия стадий малките артерии, кръвоснабдяващи пръстите на ръцете и краката, изпадат в спазъм и тъканта остава лишена от кислород – пръстите побеляват или посиняват.
  • При втори стадий върховете на пръстите се зачервяват, подуват и стават болезнени.
  • При трети стадий се наблюдава изтръпване и безчувственост на кожата.

Причини за развитие и рискови фактори:

Болестта на Рейно се проявява при студова или стресова провокация. Може да е сигнал за атеросклероза на крайниците, проблеми с кръвосъсирването или хормонално нарушение (например на щитовидната жлеза). Понякога е резултат от въздействието на някои медикаменти и химически вещества като бетаблокери, адреналин, химиотерапевтици.

Усложнения:

С времето може да се стигне до обща атрофия на засегнатата област, оформяне на язви, тъканни увреждания, водещи до хронична инфекция (около и под ноктите на ръцете и краката). В тежките случаи се стига до гангрена в резултат на продължителния и постоянен артериален спазъм.

Фитотерапия:

  • Дивият чимшир, розмаринът, исопът и леската подобряват кръвообращението.
  • Екстрактът от Гинко Билоба повлиява благоприятно състоянието при болестта на Рейно.
  • Билки като ангелика, синя хвойна и кайенски пипер стимулират артериалното кръвообращение и се използват за лечение на студени ръце и крака.

Функционални проблеми с паметта

Паметта е способност, която всички притежаваме, но рядко се замисляме за нея до момента, в който усетим, че започваме да я губим. Пропуските в нея са неприятни сами по себе си, но още по-лошо е безпокойството, което ги съпровожда. Може би най-големият страх от „бели петна” в паметта е, че болестта на Алцхаймер се проявява отначало чрез нищожни дефекти в паметта и поведението. Макар че това нарушение е често срещано при по-възрастните хора, важно е да се разбере, че повечето „дупки в паметта” нямат нищо общо с болестта на Алцхаймер, както и с така наречената „старческа деменция”.

Хората обикновено очакват, че с годините тяхната способност да помнят ще намалява. Процесът на стареене обаче има съвсем нищожно или дори никакво отношение към способността да се припомня информация. Случайните пропуски в паметта – къде сте оставили ключовете от колата или забравянето на някоя стока в магазина – са нормални за всички възрасти, но при балансирано хранене и начин на живот паметта като цяло трябва да бъде силна и активна поне до 90-годишна възраст.

Причини за развитие и рискови фактори:

Една от причините, поради които много хора страдат от загуба на памет, е недостатъчният прием на необходимите за мозъка хранителни вещества, особено на витамините от групата В, магнезий, омега-3 мастни киселини, фосфолипиди и някои аминокиселини. Друга причина е нарушеният кръвопоток към мозъка.

Животът на организма зависи от кръвта. Тя буквално храни всяка клетка в тялото. Ако кръвообращението по някаква причина е нарушено, съответно намалява и количеството на богата на хранителни вещества кръв към мозъчните клетки. Функционирането на мозъка зависи от вещества, наречени невротрансмитери. Те действат в мозъка като електрически прекъсвачи за функционирането на нервната система и практически отговарят за всички функции на организма. При небалансирано образуване на невротрансмитери или неадекватна доставка на субстанции, от които зависят, мозъкът изпада в биохимична непълноценност. Ако съзнанието ви остава „празно”, когато се опитвате да си спомните някой конкретен факт, а вместо това изплува друг страничен спомен, тогава в мозъка е станало „късо съединение”.

Редица други фактори имат влияние върху влошаването на паметта. Един от най-съществените е образуването на свободни радикали, което, ако не се коригира, може да увреди значително паметта. Алкохолиците и пристрастените към наркотици често страдат от загуба на паметта. Алергии, кандидоза, стрес, тиреоидни нарушения и бедна мозъчна циркулация могат да дадат своя принос. Хипогликемията (ниско ниво на кръвната захар) също би могла да изиграе роля в празнотите в паметта, тъй като за нормалните си функции мозъкът се нуждае от определени нива на глюкоза в кръвта.

Фитотерапия:

  • Билката Центела Азиатика (готу кола) подобрява кръвообращението, оросяването на мозъка, краткосрочната и дългосрочната памет и има антиоксидантен ефект.
  • Гроздовото семе заздравява кръвоносните съдове, подпомага кръвооросяването и е един от най-силните антиоксиданти.
  • Гинко Билоба привлича вниманието на учените поради свойството си да повишава мозъчния кръвоток. Според научно изследване от 1999 г., екстрактът от Гинко възпрепятства отслабването на умствените способности, подобрява концентрацията и паметта, намалява колебанията в настроението.
  • За чесъна е установено, че притежава свойството да подобрява паметта.
  • Други билки, полезни за паметта, са анасон, маточина, женшен и розмарин.

Болест на Алцхаймер

Болестта на Алцхаймер е широко разпространен вид деменция или отслабване на умствените способности. Уврежданията на важни области на мозъка могат да предхождат симптомите с цели двадесет до четиридесет години. С напредване на болестта се получава тежка загуба на паметта, особено на краткосрочната. На този етап настъпва и нарушение на ориентацията.

По-рано болестта на Алцхаймер се е смятала за психологично явление, а сега е известна като дегенеративно заболяване, характеризиращо се със специфична по-редица от структурни и физиологични нарушения на мозъка. Нарушава се кръвообращението към мозъка, нервните влакна, заобикалящи хипокампуса, стават по-заплетени и информацията към или от мозъка вече не се доставя правилно. Освен това в мозъка се натрупват характерни плаки. Някои учени считат, че плаките се образуват вътреклетъчно и увреждат нервните клетки.

Статистика:

  • В България са диагностицирани 60 000 случая на заболяването.
  • От болестта не страдат само възрастни. Тя може да засегне и хора на около 40-годишна възраст.

Симптоми:

Характеризира се като прогресиращ познавателен дефицит до степен, в която пречи на способността на индивида да общува и работи. Процесите на запаметяване и абстрактното мислене са нарушени. Добър пример за разликата с обикновено забравяне е следният: ако не помните къде сте си оставили очилата, това е обикновено забравяне, но ако не можете да си спомните дали носите очила, това може да е признак на деменция.

Причини за развитие и рискови фактори:

Болестта на Алцхаймер не може точно да се диагностицира, все още няма процедура, която категорично да потвърди заболяването. Точната причина за болестта също не е известна. Според някои изследвания, се установява нарушено кръвообращение към мозъка и недостиг на хранителни вещества, като по-ниски нива на витамин В12 и цинк в организма. Нивата на антиоксидантите и каротиноидите също са ниски. При техния недостиг мозъчните клетки са изложени на повишен риск от оксидиращо увреждане. Установен е недостиг на бор, калий и селен. Някои изследвания откриват връзка между болестта и високата концентрация на алуминий и живак в мозъка. Друг възможен виновник за смъртта на мозъчните клетки е нарушената функция на имунната система, причиняваща атака на тялото към собствените му тъкани.

Фитотерапия:

  • През 1998 г. в Университет на Орегон се провеждат повече от 50 изследвания, включващи пациенти с диагноза начална фаза на Алцхаймер. Всяко от тези изследвания показва подобрение при пациентите, приели стандартизиран екстракт от Гинко Билоба.
  • Китайската билка хуперзия подобрява паметта и прояснява ума.
  • Центела Азиатика действа като тоник на мозъка. Тя подобрява както краткосрочната, така и дългосрочната памет, влияейки на нервните импулси, предавани от хипокампуса; подобрява концентрацията.
  • Коренът от валериана, маточината и жълтият кантарион действат успокояващо и подобряват съня.

Старческа деменция

Под „старческа деменция” се има предвид нарушения вследствие на разпространени мозъчносъдови увреждания. Тя някога се е смятала за една от неизбежните последици на старостта. Днес знаем, че това е телесно обусловено заболяване, свързано със загуба на мозъчни клетки. Определени аспекти на мозъчните функции намаляват до такава степен, че се получава умствена непълноценност.

Симптоми:

  • Забравянето, страхът, депресията, възбудеността, трудното възприемане на нова информация, неадекватните емоционални реакции и помненето на събития от преди много години, но не и от преди няколко минути, са сред често срещаните симптоми на заболяването.
  • Резки промени в настроението, повтаряне на едни и същи думи, неспособност за вземане на решение или за изпълнение на задачи, липса на чувство за време, трупане на вещи, неразпознаване на хора и занемаряване на външния вид.

Усложнения:

С времето заболяването прогресивно се развива. Усложненията са свързани и с влошаване качеството на живота поради лошо хранене, запек, инфекции, липса на ориентация и координация.

Причини за развитие и рискови фактори:

Деменцията се свързва с нарушено кръвообращение към мозъка, недостиг на хранителни вещества (особено на витамините В1, В3, В6 и В12), алкохолизъм, бъбречна или чернодробна недостатъчност, хипотиреоидизъм, атеросклероза и диабет. Счита се, че деменцията е нелечима, но въпреки това определен хранителен режим, както и прием на някои билки, могат значително да подобрят състоянието и да допринесат за благоприятен ефект върху мозъчните функции.

Фитотерапия:

  • Анасонът и розмаринът стимулират мозъчните функции.
  • Гинко Билоба подобрява мозъчното кръвообращение, стимулира мозъчните функции и паметта, понижава свободните радикали.
  • Центела Азиатика, женшенът и лицетинът подпомагат паметта.
  • Пасифлората и жълтият кантарион успокояват хората, които лесно изпадат в гняв.

Профилактика на сърдечносъдовите заболявания и проблемите на кръвообращението и паметта

  • Добре е да извършвате редовно лека физическа активност – 2 или 3 пъти седмично. Спортът води до уголемяване и укрепване на кръвоносните съдове и повишаване на тяхната еластичност. Кръвното налягане и сърдечният пулс в състояние на покой също се понижават. Ако не сте имали навик да тренирате, започнете отначало с по-леко натоварване. Можете да замените или да комбинирате физическите упражнения с разходки.
  • За да предпазите сърцето си, трябва да спрете да пушите и да избягвате употребата на алкохол. Никотинът стеснява артериите, намалява кръвния поток, а въглеродният монооксид в тютюневия дим понижава съдържанието на кислород в кръвта. Избягвайте задимени помещения. Тютюневият дим съдържа високи концентрации свободни радикали, които окисляват липопротеините с ниска плътност и улесняват отлагането им по стените на кръвoносните съдове. Свободните радикали са един от основните фактори за развитие на атеросклерозата.
  • Антиоксидантите в храната играят важна роля в профилактиката на сърдечносъдовите заболявания, неутрализирайки вредното влияние на свободните радикали, които са в основата на тези патологични състояния. Консумирайте редовно плодове и зеленчуци, особено тези с по-тъмен цвят. Ако е необходимо, обмислете приема на допълнително количество антиоксиданти.
  • Яжте храни с високо съдържание на растителни влакна и малко животински мазнини. Наситените животински мазнини могат да образуват мастни натрупвания в артериите и да възпрепятстват придвижването на кръвта. Ако това се случи в коронарните артерии, може да доведе до стенокардия и сърдечен пристъп. Не са препоръчителни тлъстите меса и високомаслените млечни продукти. Допуска се умерена консумация на филе от риба, пуйка или пиле без кожата.
  • Предпочитайте мазнините от сурови ядки и семена, авокадо, маслини, студено пресован зехтин или други нерафинирани растителни масла. Те са богати на лицетин и витамин E.
  • Опитайте се да спазвате диета с намалено съдържание на сол. Това е съществено за понижаване на кръвното налягане. Някои храни и хранителни добавки, които трябва да се избягват, са: натриев глутамат, сода за хляб, консервирани зеленчуци, готови храни, изписвани без рецепта медикаменти, съдържащи ибупрофен, диетични безалкохолни напитки, консерванти и заместители на захарта, соев сос.
  • Предпочитайте богата на целулоза и фибри храна. Включете в менюто си много плодове и зеленчуци. Добавете и пресни сокове в диетата си – от цвекло, моркови, зеле, целина, касис, червени боровинки, цитрусови плодове, магданоз, спанак и диня.
  • Яжте цялостни зърнени храни: кафяв ориз, елда, просо, овес и киноа.
  • Поддържайте нормално тегло, предприемете мерки да свалите излишните килограми.
  • Осигурете си достатъчно сън и избягвайте стреса. Непременно почивайте достатъчно, за да избегнете умората, която влияе пряко върху способността за концентрация.
  • Яжте богати на витамин Е храни за подобряване на кръвообращението.
  • Избягвайте маринованите и пържените храни, маргарините, всички продукти, съдържащи бяло брашно и захар, аспартам и други синтетични подсладители.
  • При синдром на Рейно се опитайте да поддържате краката и ръцете си топли. Носете удобни обувки или ходете навън боси, когато е топло. Винаги, когато е студено, носете ръкавици.
  • Избягвайте лекарства, водещи до съдов спазъм (контрацептиви и противомигренозни препарати).
  • Яжте повече боровинки и спанак при проблеми с паметта. Някои учени смятат, че флавоноидите, които се съдържат в тези храни, подобряват паметта.
  • Осигурете си достатъчно количество аминокиселини, витамини от група B и желязо от храната или от добавки.
  • За да стимулирате паметта, се съсредоточавайте върху нещата, които искате да запомните. Често за невъзможността да си припомним нещо обвиняваме паметта, докато проблемът се състои в недостатъчната концентрация. За по-добра концентрация можете да приемате билката Центела Азиатика.
  • Поддържайте ума си активен, като го използвате всекидневно. Занимавайте се с четене, кръстословици или игри, които поставят ума пред предизвикателства. Изследванията показват, че колкото повече използвате паметта, толкова по-жизнена е тя.
  • Ако страдате от високо кръвно налягане, важно условие е да се освободите от излишните течности, съдържащи се във вашето тяло. За да направите това, можете да консумирате краставици, рукола и магданоз в салати. Те са добро диуретично средство и с богато съдържание на калий.
  • Пийте повече течности, дори и да не сте жадни – с възрастта очистващите и екскретиращите системи в организма отслабват.

Знаете ли, че…

  • Моментната загуба на паметта е често срещано явление. Ако обаче забележите трайни проблеми – да забравяте как се прави нещо обичайно, да се загубите в познат квартал или да повтаряте един и същи разговор с един и същи човек, има основания за тревога.
  • Ключът към добрата памет се крие в отношението и подхода към проблема. С възрастта отношението ни се променя. Силата на паметта ни не е засегната толкова, колкото си мислим. По-важният фактор е промяната в мотивацията ни да помним.
  • Вместо пасивно да пренася кръвта, кръвоносната система има способността да се адаптира и непрекъснато да се променя, за да отговори на нуждите на тялото.
  • Ако разпънем кръвоносните съдове в тялото ни в права линия, тяхната дължина ще бъде около 80 000 км – два пъти дължината на Екватора.
  • Кръвоносните съдове доставят хранителни вещества до всяка една клетка в организма и няма частица от тялото ни, която да се намира на повече от една стотна от милиметъра от кръвоносен съд.

Сърдечносъдовите заболявания са сред най-значимите здравословни проблеми в света. Именно на тях се приписва основната причина за смъртност. Всъщност сърдечносъдовите заболявания и проблемите с паметта не са неизбежен елемент на стареенето. Могат да се вземат много мерки за предпазване от тях. Рисковите фактори, които подлежат на контрол, са тютюнопушенето, прекомерната употреба на алкохол, стресът, затлъстяването и липсата на движение. Вие можете да промените начина си на живот и да се предпазите. Напълно е възможно голяма част от случаите да бъдат предотвратени, тъй като те са резултат от липса на физически упражнения, неподходящ хранителен режим и високи нива на стрес. Съществуват много възможности, чрез които билковата медицина може да помогне за лечението на заболяванията, свързани със сърцето и кръвообращението, но далеч по-благоразумно е преди всичко да се предотврати развитието им.

Благодарим за съдействието на:
Д-р Димитър Пашкулев – фитотерапевт и диетолог

Източник: Ботаник