Коя храна е алкална и коя киселинна. Защо това е важно за здравето ни и как да изчислим pH-то си.

Както предполагаме, че добре знаете – телата ни са съставени предимно от вода. Това реално дава възможност по-лесно да се пренасят от едно на друго място хранителните вещества, необходими за функционирането им.

Средата в тялото ни може да има алкални или киселинни свойства.

Те се измерват чрез скалата наречена pH („potential hydrogen“ или „потенциален водород“).

pH представлява съотношение на позитивно заредените водородни йони (киселинни) към негативно заредените йони (алкални). Изчислява се по десетичен логаритъм и е от 1 до 14, като:- 1,0 – 6,9 е киселинна среда – 7 е неутрална – 7,1 -14 означава, че средата е алкална.

Здравословното ниво на pH в тялото е около 7,4. Най-добро е да спазваме принципите на балансираното хранене, което в случая означава, че ако нивата ви са твърде киселинни, трябва да увеличите количествата плодове и зеленчуци, но ако нивата на pH  са твърде алкални, увеличете киселинните храни.

За да проверите нивото на pH на тялото си можете да използвате pH тест ленти, които се продават в повечето био магазини и аптеки. Има два вида тестове. Едните работят чрез тестване на урината, а другите – на слюнката. Нормалното ниво на pH на първите е 6,0 – 6,5 рано сутрин и 6,5 – 7,0 вечер преди вечеря, а на вторите 6,8 – 7,2.

Дали една храна е алкална или киселинна се определя от съдържанието на минерали вътре в нея. Така например някои от най-често срещаните алкално-образуващи елементи са калий, натрий, магнезий, калций и желязо. Киселинно-образуващи елементи са фосфора, сярата, хлора, йода, мангана и други.

Ето списък на алкалните и киселинните храни:

Високо алкални храни са боб, авокадо, цвекло, моркови, зелен фасул, спанак, фурми, къпини, малини, боровинки, нар, кисело грозде, сливи, сушени плодове, бадеми и зрели банани.

Неутрални мазнини са студено пресованите мазнини, мазнини добити от авокадо, кокос, бадеми, рапица, памуково семе, слънчоглед, соя, орехи, зехтин и шафран.

Алкални храни: маруля, карфиол, пресни картофи (с люспите), броколи, зеле, брюкселско зеле, краставици, домати, артишок, целина, хрян, магданоз, кестени, патладжан, чесън, царевица, праз лук, манго, пъпеш, диня, кайсия, ябълка, череши, джинджифил, грейпфрут, лимони и кората им.

Високо киселинни храни: алкохол, тютюн, хляб, кафе, кофеин, фъстъци, ориз, ръж, всички видове паста, месо, риба, пиле, захарна тръстика, житни растения, яйчен крем, лекарства, мед, просо, всички видове брашно, овесени храни, зърнени храни и сорго.

Киселинни мазнини: масло, свинска мас, маргарин и сметана.

Киселинни храни: кашу, сушен кокос, плодови желета, аспержи, сладко грозде, жълтък от яйце, боровинков сок и концентрат, продукти от пастьоризирано мляко, сушен грах, пържено тофу, бяла захар, газирани напитки и миди,

Небалансираното ниво на pH на тялото ни би могло да остане незабелязано много години наред. Имайте предвид, че високата киселинност или алкалност на организма може да доведе до тежки последици за здравето ви.

Ето някои ранни признаци при наличието на твърде висока киселинност в организма:

  • Отпадналост рано сутринта, придружена от мигрена.
  • Раздразнителност.
  • Лош дъх и обложен език рано сутрин
  • При събуждане сутрин кожата на лицето ви е прекалено мазна
  • Затруднена концентрация и запаметяване
  • Затруднено храносмилане
  • Болки в тялото
  • Мускулни схващания
  • Потене при дори леко напрежение или натоварване
  • Будене по няколко пъти нощем

Ако pH нивото не е в нормата може да се стигне до развитие на дегенеративни заболявания – сърдечно съдови болести, рак, диабет, наднормено тегло, пясък и камъни в бъбреците или в пикочния мехур.

При заболяване от рак алкализирайте тялото си колкото е възможно повече.

Алкализиращите храни биха могли да са много пречистващи. Точно поради това е препоръчително да ги приемате всеки ден. Суровата краставица е прекрасен избор. Тя съдържа витамини А, К и пантотенова киселина (витамин В5), които спомагат за детоксикацията на на организма и премахването на токсините и остатъците от медикаменти в черния дроб. Целината е богата на витамин С и фталиди, които помагат за снижаване на холестерола. Всички зелени зеленчуци също са подходящи за алкализиране на организма ви.

Предпочитането на повече алкални храни в дневното ви меню ще бъде несъмнено благоприятно за тялото ви. Консумирането на зелените зеленчуци и плодове ще помогне да се храните много по-здравословно. Ще ви предпази от редица болести и ще повиши енергията ви. Алкализирането ще ви помогне здравословно и леко да свалите излишните килограми, които може да сте натрупали, ако консумирате главно киселинни храни.