Синдромът на хроничната умора – изтощение на тялото или душата

Съвсем нормално е да се чувствате уморени ако се трудите за двама, направили сте 20-километров преход в планината, не сте спали цяла нощ или пък просто обстановката на работното ви място е много напрегната. Ако обаче независимо от графика и продължителната почивка се чувствате накрая на силите си и ви липсва ентусиазъм за каквото и да било, а това продължава с месеци, значи става въпрос за нещо по-сериозно.

Конкретните причини за синдрома на хроничната умора не са изяснени – предположенията са от срив на имунната система след прекарано заболяване или натравяне с токсини до нервно и емоционално изтощение. Но докато се установи дали корените на това състояние за психологически или чисто физиологични, едно е сигурно – това е болест на съвременния начин на живот.

Кой е застрашен?
Преди всичко хората на умствения труд, които работят с голямо количество и разнородна информация или на отговорна позиция. Непосредствена причина е стресът, но не толкова неговата интензивност, колкото продължителността му и това, че така и не му се вижда краят. Това създава усещане за изчерпване, което все повече се засилва. Интересно е, че физическият труд, макар да изглежда по-изтощителен, рядко води до хроническа умора. Дори точно обратното – специалистите го препоръчват като начин за справяне с това състояние.

Не по-малко застрашени от синдрома на хроничната умора са и тези, които прекарват деня си пред компютъра или имат прекалено монотонно ежедневие. При първите чувството за изтощение се дължи предимно на умората в очите, нарушенията в съня и натоварването от електромагнитните вълни. При вторите, проблемът е изцяло емоционален – липса на развитие и преживявания.

Симптоми
Ако сте поредната жертва на хроничната умора, освен непрестанното изтощение, най-вероятно страдате и от други симптоми – главоболие, мускулни болки и слабост, усещане за студ. Трудно се концентрирате, но най-големият парадокс е, че постоянно ви се спи, но страдате от безсъние.

Как да излезете от този омагьосан кръг
Когато говорим за хронична умора, само стандартните методи за справяне с изтощението – продължителният сън и почивката, не са достатъчни. Но някой

Сменете обстановката. Това е много ефективно, ако причината е монотонното ви ежедневие и продължителния стрес. Една разходка сред природата, няколко дни в друг град (в този случай дори командировката може да бъде от полза) или най-добре далечна екскурзия, ще ви се отразят благотворно

Физзарядка в съвсем буквален смисъл. Умората се преборва с умора – само че във втория случай приятна. Тялото ни е устроено така, че зарежда батериите след пълно разреждане. За съжаление с психиката не е така. По време на физическите усилия обаче, независимо дали от спорт или труд, мозъкът се освобождава от всякакви мисли и се разтоварва. Освен това през нощта ще спите като бебе и за своя изненада, ще се събудите отпочинали.

Не прекалявайте с тонизиращите вещества като кафе, енергийни напитки или различни таблетки. В началото те освежават, но когато прекалите се появява сърцебиене, чувство за тревожност, главоболие и нарушения в съня. По-добре наблегнете на естествените имуностимулатори като прополиса, чая от ехинацея или някои етерични масла – например цитрусите, евкалипта, лавандулата и кедъра.

Източник: http://www.hera.bg/