13 август – Международен ден на левичарите

13 август - Международен ден на левичарите | Диана

Изследвания показват, че завършилите висше образование, чиято лява ръка е по-развита, печелят с 13-21% повече от „десноръките” си колеги.

Днес е Международният ден на левичарите. През 1984 г. Международната конфедерация на леворъките в знак на протест срещу устроения за десноръките свят обяви 13 август за Международен ден на леворъките. Левичари са от 3 до 10% от хората в света. В младежка възраст те са повече, а в зряла възраст – по-малко.

Левичарите използват лявата си ръка за повечето неща, например, готвене, рязане. Ръката, с която човек пише, не е единственият и най-точният индикатор – някои левичари пишат с дясната ръка, но ползват лявата за повечето други дейности.

Около 10% от населението на земята са левичари. Има и хора, които могат да си служат еднакво добре и с двете ръце (амбидекстрите), въпреки, че е рядко срещано. В света има повече мъже, отколкото жени – левичари. Около 1/3 от близнаците имат шанс да са левичари. Статистически, близнакът на левичар има 76% шанс да бъде левичар.

Изследвания показват, че завършилите висше образование, чиято лява ръка е по-развита, печелят с 13-21% повече от „десноръките” си колеги. Освен това, левичарите по-често стават специалисти от висока класа – 53% срещу 38% и са по-склонни да се занимават с различни изкуства.

В миналото учените са вярвали, че изборът за доминиращата ръка се получава по наследство. Едно изследване през 1998 от James McDeveitt Univеrsity, Оклахома, разкрива, че ако двамата родители са левичари, има само 26% шанс детето да е левичар. Това показва, че гените може да не играят толкова голяма роля при избора на доминантна ръка.

Има силни доказателства, че нивото на тестостерон у родителите оказва влияние върху организацията на мозъка. Една теория твърди, че колкото е по-високо нивото на тестостерон у родителите, толкова се увеличава шансът детето да е левичар.

Повечето уреди и инструменти са направени за десничари, затова повечето левичари са принудени да се научат да ги ползват с дясната си ръка. Тъй като в повечето езици посоката на писане е отляво надясно, писането е много по-лесно за десничари, но за левичарите е по-трудно, тъй като за тях би било по-лесно да се пише отдясно наляво.

Левичарите в света са много по-малко от десняците, но могат да се похвалят със солидни постижения. Всеки четвърти астронавт от мисията “Аполо” на НАСА е бил левичар. Четирима от петима дизайнери, създали компютрите “Макинтош”, също са предпочитали да работят с лявата си ръка. Наблюденията показват, че тези хора са особено добри в тениса, голфа, хокея, крикета – спортове, при които се удря с помощта на някакъв вид пръчка.

От друга страна, левичарите страдат повече от дислексия, Алцхаймер и въобще заболявания, свързани със способностите на мозъка за запаметяване.

Счита се, че всеки 11-и жител на Земята е левичар. Такива са били Леонардо да Винчи, Грета Гарбо, Наполеон, Марк Твен. Сред известните живи левичари се открояват имената на Бил Клинтън, Владимир Путин, Барак Обама, Пол Макартни, Джулия Робъртс, Брад Пит и съпругата му Анджелина Джоли, Никол Кидман, Стинг, Брус Уилис и др.

И в заключение – поздрав от един от най-великите китаристи, живели някога (също левичар)