Освобождаването от мечта, която е невъзможна може да ви помогне да изградите по-пълноценен живот.
Какъв искахте да станете, когато пораснете? На 11 години мечтата ми беше да бъда „космически инженер“, което определих като конструиране на ракетни кораби и след това пилотиране на тях като астронавт. Тази кариера беше дерайлирана малко след това поради липсата ми на способности за алгебра в осми клас, но се възстанових добре. Независимо дали сте се стремили да бъдете балерина, кондуктор или звезден куотърбек, в един момент повечето от нас надраснаха тези детски мечти. Но какво се случва, когато една мечта, поддържана като възрастен, вече не работи за вас?
Станах предприемач през 2001 г. след масивно корпоративно съкращаване – започнах като PR консултант и изградих наградена бутикова агенция. Създадох страхотен екип и заех луксозно офис пространство, наслаждавайки се на моето име на вратата. След това тази мечта се превърна в кошмар, когато рецесията я срина през 2009 г. Изведнъж новият бизнес пресъхна. Трябваше да напусна служители, след като подхранвах кариерата им, и се оказах натоварен с повече от $80 000 бизнес дългове и шестгодишен наем на офис без клауза за освобождаване. Чувствах се засрамен, като пълен, абсолютен провал. Работата от вкъщи през следващите няколко години ми позволи да изплатя дълга си, докато преотдавах скъпия офис пакет, но стресът взе своето. Развих болестта на Крон и се борих със самочувствието си.
Оставянето на предубежденията ме накара да осъзная, че собственият ми бизнес вече няма значение. Интересът ми към човешкия потенциал се задълбочи и станах сертифициран изпълнителен коуч. Решен да обединя своя опит в областта на комуникациите със силна страст към културата и лидерството, започнах да проучвам корпоративните работни места. Специалистите по подбор на персонал се опитаха да ме вкарат в тесни PR лидерски роли, твърдейки, че повече не е възможно. Пренебрегвайки скептиците, получих страхотна работа през 2014 г. и сега работя като главен комуникационен директор на компания за 2 милиарда долара. През свободното си време обичам да пиша статии за благополучието на работното място и работя върху проект за книга, за да помогна на хората да се отърват от проблемите. В ретроспекция преминаването през тази стара мечта за създаване на нов начин на съществуване ми позволи да поискам по-добър, по-пълноценен живот.
Готови ли сте да се откажете от една мечта, която вече не работи за вас? Ето пет начина да направите това:
Направете пауза. Трудно е да се мисли ясно в днешния свръхдинамичен свят, където има постоянен натиск да се проверяват текстови съобщения и социални канали, да се знае кой враг хвърля сянка върху Cardi B, да се управляват грижите за децата и да се представя добре на работа. Да се отдръпнете, за да си позволите да дишате и да мислите ясно, може да ви помогне да определите дали сте се развили след една мечта и ако е така, как най-добре да се откажете от нея. Рейчъл О’Меара, авторът на PAUSE: Harnessing the Life Changing Power of Giving Yourself a Break , отбелязва, че дори кратките паузи могат да имат значение. „Възможно е да сте изправени пред предизвикателство и вместо да го преодолявате, изберете да отделите десет минути днес и наистина да бъдете със себе си, да мислите, да си водите дневник или да говорите за това, за да сте в по-голяма хармония с чувствата си“, казва тя.
Помирете се с егото си. Притеснявате се да не загубите лицето си пред другите? Помислете, че всички ние сме имали провал в кариерата, прекъсване или разочарование в даден момент – и този списък включва Опра Уинфри, Стив Джобс, Уолт Дисни и Майкъл Джордан. Когато спрете да позволявате на това разочарование да определя вашата идентичност, става по-лесно да продължите напред.
Отнасяйте се към себе си като към приятел. Може да сте в състояние да простите на другите, но можете ли да направите същото за себе си? Може да ви помогне да помислите какво бихте казали на скъп приятел, който е преживял разбит сън. Запишете какво бихте казали на този човек и насърчението, което бихте предложили. Приложете същите тези думи сега към вас и вашата ситуация.
Практикувайте благодарност. Преосмислете загубата, като се съсредоточите върху това, което имате. Направете списък на добрините в живота си, включително всичко, което ви идва наум като вашето здраве, взаимоотношения, лични качества, посетени места, актове на доброта, които сте практикували или получили и т.н. Прочетете отново този списък, оставяйки всеки елемент да се увеличи вашето чувство на благодарност. Как се чувствате относно старата си мечта предвид тази перспектива?
Помислете какво е възможно. От място на благодарност и прошка, идентифицирайте какво ви осветява като човека, който сте днес. Възможно ли е да се решават логистични проблеми, вместо да се правят обаждания за продажби? Могат ли уроците от разбитата ви мечта да помогнат да вдъхновите или образовате другите? Съсредоточете се върху обединяването на установените си таланти и умения в нова посока, която предизвиква вълнението ви.