Идеалният мъж вероятно не съществува в природата, но е превзел светът на женските фантазии. Досега никой не го е виждал, но малцина са тези, които не вярват в него, както и в това, че един ден ще го срещнат. Търсенето му е винаги е било свързано с фатални грешки, припознаване и сърдечни страдания, но в последният век, откакто белият кон не е популярно превозно средство, допълнително е усложнено. И така, какви са характеристиките на мъжът-мечта и как да го различим от несъвършените представители на другия пол.
Да бъде силен
Самото название силен пол отнема моралното право на мъжете да демонстрират своите слабости. Те трябва да бъдат винаги твърди, уравновесени, смели и при необходимост дори да влязат и в бой за любимата. Но нека си припомним, че всяко едно качество може да съществува единствено чрез своята противоположност. За да се чувства и изглежда наистина силен, мъжът трябва да има слаба жена до себе си. Или най-малкото такава, която не се опитва да се конкурира с него. Тогава той спокойно може да демонстрира своето превъзходство, да бъде опора и герой. За съжаление днес представителките на женския пол предпочитат да се доверяват на собствените си сили, отколкото да позволят на мъжете да използват своите.
Да има чувство за отговорност
Смята се, че мъжът трябва да носи отговорността за семейството. На практика обаче грижата за всичко и всеки поема жената върху крехките си плещи и това е съвсем естествено. Представителките на нежния пол много по-лесно се приспособяват към несигурни ситуации и притежават силна интуиция, която им позволява да предвидят възможните проблеми. От друга страна мъжете с удоволствие се отказват от правото да носят отговорност за домочадието си, но и за самите себе си. За тях това е най-голямото бреме на семейният живот, чиито страшен призрак ги кара да ергенуват до почтена възраст, а понякога и цял живот.
Да бъде решителен
Решителността е качество на характера, но не и особеност на пола като цяло. Въпреки това стереотипите не търпят „отклонение от нормата” и колебливите мъже не се радват на добра обществена репутация. Затова представителите на силния пол, които имат началник жена, партньорка-лидер или по природа се нуждаят от повече време, за да вземат решение, най-често се чувстват подтиснати и непълноценни.
Да бъде джентълмен
Идеалният мъж трябва ежедневно да извършва битови и екзистенциални подвизи за да улесни съществуването на представителките на нежния пол. При това без да очаква, каквато и да било компенсация, иначе ще бъде обвинен в тънки сметки и дори инфантилност. В реалността обаче мъжете са склонни на благородни постъпки само към тези жени, които харесват и от които очакват „благодарност”. Затова забравете за рицарският идеал и винаги имайте едно наум, когато приемате мъжка помощ.
Да бъде най-добрият в работата си
Или най-малкото да се стреми към това. Докато на нас жените, натоварени допълнително с майчински и домакински задължения, е позволено да се носим по течението, то общественото положение на мъжете се определя преди всичко от мястото им по кариерната стълбица. За щастие те по природа обичат борбата за първенство. Стимулират ги не толкова заплетените задачи, колкото силните конкуренти, които искат на всяка цена да победят. Но разбира се, щом има победители, има и победени. Първите се нуждаят от женското възхищение, а вторите нежно рамо, на което да се утешат.
Да бъде уравновесен
Истинско възхищение предизвикват мъжете, които независимо от ситуацията не крещят, мрънкат или изпадат в агресия. Под хладнокръвната маска обаче подтиснатите емоции клокочат подобно на пара в тенджера под налягане и често стават причина за ранни инфаркти, нервни сривове и алкохолизъм. Затова нека не се сърдим на мъжете, когато дават израз на негативните си емоции – това е начин да се освободят от тях.
Да бъде съвършен любовник
Представата за идеалният мъж неизменно е свързана с незабравим секс, едновременно нежен и безумен. Той е пълна противоположност на еднообразната съпружеска интимност, граничеща понякога с трудова повинност. Не че средностистическия представител на силния пол не се старае да впечатли своята половинка, просто го прави по неправилният начин. Докато тя жадува за висок емоционален градус, обожание и отражението на собствената си уникалност в неговите очи, той се концентрира върху техническото изпълнение. А идеалният мъж (ако изобщо съществуваше) щеше да бъде наясно, че за да разкрие целия потенциал на женското тяло, първо трябва да докосне неговата душа.
Да разбира от „мъжка работа”
Да оправи течащото казанче, да смени изгорелият бушон, да погледне двигателят на колата или да поправи друга техника – години назад тези умения са били задължителни за всеки мъж, които желае да се задоми. Днес има майстори за всичко, които срещу съответното заплащане професионално и ефективно ще отстранят всеки възникнал проблем. Въпреки това, ние жените, предпочитаме да се обръщаме за помощ не към специалистите, а към любимия мъж. И това е приятно за двете страни. Макар че, докато поправя въпросният уред той настървено псува и се жалва, че „без него сме за никъде”, молбата ни гали неговото самолюбие. Оправдавайки доверието ни той се чувства едновременно победител и повелител.
След всичко казано до тук, сме длъжни да отбележим, че реалният, несъвършен мъж има едно съществено предимство пред идеалният – той е до нас, докато другият постоянно ни се изплъзва на своя бял кон. Може да се оплакваме от слабостите му, но ни липсва, когато е далеч от нас. Животът с него не е приказка, но е истински и изпълнен с не малко щастливи моменти.