С напредването на живота, необвързаните са все по-удовлетворени, откриха немски учени.
Дали страхът да не остарееш сам е основателен?
Толкова лоша ли е перспективата пред необвързаните? Ново проучване сигнализира, че реалността може би е напълно различна.
Според откритието на немски учени, с напредването на годините хората без партньор стават все по-удовлетворени и се чувстват все по-малко самотни. Това в огромна степен противоречи на стереотипа, че “самотата започва да тежи все повече с годините”.
Екипът, ръководен от Anne Boger и Oliver Huxhold, е изследвал хора на възраст от 40 до 85 години, някои от тях необвързани, а други в двойка. За шест годишен период, необвързаните участници са показали, че се чувстват по-добре и че това дали са или не са в двойка има все по-малко значение за качеството им на живот.
Резултатите сред двойките са противоречиви. Тези на средна възраст са признали, че качеството на отношенията им е намаляло. То започва отново да се показва в напреднала възраст.
Проучването доказва и колко относително е понятието “самота”. Най-самотни сред необвъраните се оказали вдовците и вдовиците. След тях се нареждат разведените. Онези участници обаче, които никога не са били женени, споделили, че не се чувстват самоти. Почти половината заявили, че никога не ги измъчва чувство на самота, а само 9% се чувствали самотни често или през цялото време.
Каква са причините ситуацията на необвързаните да се подобрява?
От една страна това са външните фактори. Психолозите подчертават значението на това, че над хората необвързаните вече не тегне такава стигма, каквато е съществувала само преди едно-две поколения. Днес необвързаните жени също са и по-независими финансово.
Имат значение и вътрешни фактори като по-голямата лична свобода, липса на ангажименти и по-пълноценно личностно развитие. Да, животът на необвързаните е по-несигурен, но несигурността означава и допълнителни възможности, подчертава професор Белла Депауло по повод статията.
Източник: http://www.missbloom.bg