Ниското кръвно налягане е сред най-честите причини за виенето на свят.
Виенето на свят е синдром, които се проявява дори при млади и здрави хора, пише Здраве.бг. Независимо от възрастта има няколко най-чести причини за появата на световъртеж:
1. Ниското кръвно налягане е сред най-честите причини за виенето на свят. Рязкото понижаване на стойностите му води до причерняване пред очите, избиването на пот и ускоряване на сърдечната дейност при опит за ставане или изправяне.
Въпреки че при различните хора понятието ниско кръвно налягане се свързва с различни стойности, общоприложимо е правилото, че при световъртеж човек трябва да легне в хоризонтално положение и да консумира големи количества течности. Ефикасно и популярно средство за преодоляване на неразположението е айранът, подправен със сол.
2. Световъртеж по време на път: Прилошаването по време на пътуване, което някои наричат автомобилна болест, е характерна най-вече за по-ранна възраст, но при мнозина се запазва и с напредване на годините. При нея световъртежът се дължи завоите и неравния път. Най-добре е да се правят почивки, да се облее лицето със студена вода. При подобно оплакване е препоръчително возенето на предната седалка.
3. Силно ограничителните диети са една от най-широко разпространените причини за световъртеж. Ограниченият прием на калории и хранителни вещества понижава нивото на кръвната захар, което води до прималяване, световъртеж, треперене. За да се избавите от неразположението, най-добре е да изпиете подсладена напитка – например чай с мед.
4. Умората също може да доведе до световъртеж. Характерно при това оплакване е, че световъртежът се появява на следващия ден – след шумния купон, напрегнатата работа или натоварването.