Да, марихуаната е наркотик и затова не е никак безопасна. Но забраната ѝ изобщо не води до намаляване на консумацията. Да не говорим, че едно друго стимулиращо вещество – алкохолът – е легално, макар че също вреди.
Коментар от Матиас фон Хайн:
Експертите са единодушни: медици, юристи и полицаи отдавна настояват “войната срещу дрогите” да бъде обявена за безславно приключила. И апелират за декриминализиране на канабиса. Повече от половината германски професори по наказателно право и без друго смятат, че сегашните забрани на някои наркотици противоречат на конституцията. Само че политическите промени винаги изискват много време и търпение. Особено когато става дума за щекотлива тема като употребата на наркотици, която е уплътнена със свръхдоза догми и морални възгледи.
Напоследък обаче белезите за промяна се множат: делегатите на завършилия тези дни конгрес на либералите гласуваха с голямо мнозинство за легализирането на канабиса, макар и само при строго определени условия. Само дни преди това една инициатива на двама депутати от Бундестага предизвика истинска сензация – главно поради това, че единият политик е от средите на управляващото християндемократическо мнозинство: Йоахим Пфайфер публиква съвместно с Дитер Яначек от Зелената партия документ с многозначителното заглавие: “Само един регулиран пазар на канабис може ефективно да спре организираната престъпност”.
А алкохолът?
По ирония на съдбата тази позиция се появи точно в деня, в който беше публикуван и един доклад на ОИСР за злоупотребите с алкохол. В него се предупреждаваше най-вече за опасностите, произтичащи от младежките запои, а в заключението му се казваше: “С политически мерки срещу алкохолните злоупотреби може да бъде спасен животът на повече от 44 000 души в Германия”. Според данните на ОИСР, алкохолът е сред петте най-чести причини, водещи до трайни увреждания и дори смърт.
Марлене Мортлер, пълномощничка на германското правителство по проблемите на наркотиците, незабавно обяви позицията на Пфайфер за негово лично мнение. Според Мортлер, обществото не се нуждае от нови легални дроги, след като и без друго си има достатъчно главоболия с алкохола и тютюна. Проблемът в случая е, че забраната на канабиса не го накара да изчезне. Тази дрога отдавна си е пробила път в нашите общества. Близо половината от анкетираните младежи на възраст между 20 и 25 години заявяват, че са имали досег с тази дрога. Предполага се, че редовните консуматори на канабис в Германия са между 3 и 7 милиона. Трудно е да се схване защо тези хора трябва да бъдат третирани като престъпници, които са едва ли не с единия крак в затвора. Повечето от тях са граждани, които уважават законите и си плащат данъците. И не се различават особено от онези, които консумират легалните дроги бира, вино и ракия.
Без илюзии
На това място нека да изясним, че канабисът в никакъв случай не е безопасен. Нито едно наркотично вещество не е безопасно. Но след като десетилетната политика на забрани не намали нито консумацията, нито предлагането му, е очевидно, че трябва да се търсят нови пътища. И единствената вярна рецепта е да се ограничават щетите: чрез стриктно регулиране, чрез просветителски кампании, чрез предоставяне на средства за смекчаване на евентуални негативни последици. Парите за всичко това биха могли да се набавят чрез високо данъчно облагане на консумацията – каквото е предложението на депутатите Пфайфер и Яначек. Защото от забраните на канабиса печели единствено организираната престъпност.
Заблуда е, че един здравно-политически проблем може да бъде решен с инструментите на наказателното право. Този извод вече си пробива път на много места по света. Пример за това са инициативите за легализиране на канабиса в САЩ или Парагвай. Идеалът за общество без наркотици не може да се реализира дори между затворническите стени, камо ли в свободния свят.
Източник: Дойче Веле, www.dw.de