7 основни принципа на новите нисковъглехидратни режими.
Жените полудяха на тема отслабване. Мъжете плахо ги следват, но армията от въодушевените от бързото сваляне на килограми с ядене само на мазни храни и почти никакви въглехидрати, набъбва от ден на ден. Доктор Марк Хайман, в книгата си „Яж мазнини и отслабвай“, се спира на седем важни момента от революционния режим. Авторът на „Eat Fat, Get Thin” е категоричен, че за да се намали теглото, трябва да се ядат мазни храни.
1.Зеленчуците са основата на хранителния режим.
Самият Хайман нарича своето изобретение нещо средно между палео- и веганската диети. Яде се умерено месо и млечни производни и се изключват продукти с високо съдържание на захар и бързи въглехидрати. 70–80 % от приеманата храна трябва да е с растителен произход: зеленчуци, зърнени храни, бобови култури и плодове. Продуктите трябва да са с високо съдържание на фибри.
2.Носете си в чантата бадеми
Марк пише, че винаги, когато пътешества, си носи пакетче сурови ядки. Това му помага да не се изпусне и да хапне нещо непозволено, когато е далеч от дома и не може да си приготви веднага нещо здравословно за обяд или вечеря.
Ядките съдържат много белтъчини, а те стабилизират нивото на захарта в кръвта и подобряват самочувствието. Също така подобряват храносмилането и създават усещане за ситост.
3.Зехтинът става крал
Маслиновото масло е един от най-полезните продукти. Но както всяка мазнина носи и калорийност, ето защо се препоръчва за заместник на кравето масло и маргарина, а не просто като добавка към дневното ви меню.
4.Вместо стек и ребърца — мазни риби
(Въпреки че се дава възможност всеки да си определи приоритетите според вкусовете си, така че по-точно е: стек и ребърца за някои – тлъсти риби за други).
Тлъстите риби като сьомга и скумрия са богати на мастни киселини Омега 3. Те не се произвеждат в човешкото тяло и се набавят с различни продукти отвън, а са жизнено важни за доброто функциониране на организма. Някои изследователи са на мнение, че мастните киселини Омега 3 предотвратяват болести на сърцето и инсулт.
5.Добавете в менюто авокадо
Авокадото е божествен плод. Препълнено е с полезни вещества: от калий и фолиева киселина, до витамините C, Е и от група B. Съдържа малко захар и много целулоза. Едно авокадо от 100 грама съдържа около 200 калории.
6.Намалете до минимум белия хляб, макароните и ориза
(В някои режими, например на Атанас Узунов, тези продукти са изключени напълно от менюто)
7.Изключете сладките мазнини
„Сладките мазнини — това е реалната опасност – казва Хайман. – Съчетанието мазнини със захар или с рафинирани въглехидрати провокира покачването на инсулина, а оттам и покачването на теглото.”
„Пеганизмът е по-скоро философия с насоки, отколкото строго спазване на определен начин на хранене, включващ последните научни факти и схващания за храненето и подпомагащ тялото ви да бъде в дългосрочен план в оптимална форма”. Това пише в книгата „Яж мазнини и отслабвай” д-р Марк Хаймън.
Източник: https://spisanie8.bg