Първи принцип:
Съчетание на киселини със скорбяла.
Скорбялата се съдържа в зърнените храни, семената, ядките, кореноплодните, стеблата, дръжките и листата на растенията, както и в промишлено преработените зърнени храни : брашно, тестени изделия, нишесте и др./, Спазването на този принцип е особено важно при нарушена обмяна /диабет/ и болести на храносмилателната система.
Съчетанието киселини – скорбяла е нежелателно.
Забранени комбинации:
- кисело мляко и хляб, баница, кифли;
- домати и хляб, кисело зеле, туршия;
- спагети с доматен сос;
- картофи и кисели краставички, майонеза;
- хляб, тестени храни с кисели плодове;
- напитки /кола, газирани, бира, плодов и доматен сок, вино/ да не се приемат по време на хранене;
- картофи със сос от кисело мляко;
- чушки с ориз със сос от кисело мляко и др.
Втори принцип
Съчетание на белтъци със скорбяла.
Правило: Яжте скорбяла /нишесте/ и белтъчини в различно време.
Каши, хляб, картофи и други нишестени продукти трябва да се приемат отделно от месо, риба, яйца, сирене, извара, орехи и други белтъчни продукти.
Забранени комбинации:
- месо и хляб;
- месо и картофи /ориз, спагети, боб/;
- сирене и хляб /баница, тестени изделия/;
- яйца и хляб;
- ядки и сладкиши.
Разрешени комбинации:
- месо и салати;
- сирене и салати;
- яйца и салати
Трети принцип
Съчетаване на два вида концентрирана белтъчна храна
Забранени комбинации:
- яйца и мляко;
- месо и яйца;
- месо и орехи;
- месо и сирене;
- майонеза и месо;
- яйца и орехи;
- сирене и орехи;
- яйца и сирене не трябва да се приемат на едно хранене.
Разрешени комбинации:
- различни видове месо;
- различни видове ядки;
- мляко и сирене
Правило: Яжте една концентрирана белтъчна храна на един прием.
Четвърти принцип:
Съчетание на белтъчини с киселини
Препоръчва се месото да се консумира самостоятелно. На супата с месо не трябва да се поставя оцет или кисело мляко /или ако се поставя – съвсем малко. Не поливайте месо с оцет. Салата е най-.добре да се консумира ½ ч. преди ядене
Забранени комбинации:
- месо с оцет;
- месо с много кисела салата /кисело зеле и мариновани краставички и др./;
- кисело мляко с яйца;
- кисело мляко с месо.
Правило: Не яжте на един прием концентрирана белтъчна храна с киселина.
Пети принцип:
Съчетание на мазнини с белтъчини
Олио, растителни масла, тлъсто месо, сметана, майонеза, масло, мас и т.н. не трябва да се употребяват на един прием с орехи, сирене, яйца и месо. Тези хранителни продукти, които съдържат едновременно значително количество белтъчини и мазнини /орехи, сирене, мляко/ изискват по-продължително време за храносмилане, отколкото белтъчинните продукти, несъдържащи мазнини, т.е. месото е по-бързо смилаема храна от сиренето, млякото, орехите и др. Добре е известно, че обилното количество от зелени зеленчуци противодейства на забавящото действие на мазнините. затова, ако употребявате мазнини с белтъчини, може да отстраните затормозяващото действие на мазнините върху храносмилането на белтъчините чрез употреба с тях на голямо количество зелени зеленчуци /с ниско съдържание на скорбяла, като лук, чушки, домати, маруля, краставици, зеле и др./
Правило: Яжте мазнини и белтъчини в различно време.
Шести принцип:
Съчетание на захари с белтъчини
Забранени комбинации:
- ядки и сладки плодове;
- ядки и сладкиши;
- сирене и сладки плодове;
- риба с плодове, месо със сладък сос;
- сладък десерт след белтъчна храна е абсолютно забранен. Пиенето на подсладени сокове по време на хранене с белтъчна храна разстройва храносмилането и др.
Правило: Яжте захари и белтъчини в различно време.
Седми принцип:
Съчетание на захари със скорбяла
Разрешени комбинации:
- бисквити, кексове, торти със кремове съвсем слабо подсладени, да се ядат по малко и на отделен прием
Забранени комбинации:
- хляб с масло и мед, конфитюр;
- макарони, каши със захар;
- сладкиши, особено торби със сладки кремове, баклава;
- хляб със сладки плодове;
- сладкиши със сладки плодове.
Всички видове сладкиши представлява съчетание на скорбяла и захар. Да не се пият подсладени напитки по време на хранене с храни, съдържащи скорбяла.
Правило: Яжте скорбяла /нишесте/ и захари в различно време.
Време за смилане на храната в стомаха:
- Плодове – 30 мин.
- Зеленчуци – 30 мин, до 1 ч., а по-трудносмилаемите като зеле, моркови, ряпа – 2.5-3 ч.
- Хлебни и тестени изделия, ядки – 2-3 часа
- Варива – боб, леща, жито, царевица – 4-4 ч.
- Месо – 4-6 ч.
- Риба – 2-3ч.
- Млечни храни: прясно мляко – 1ч., кисело мляко 2ч., сирене, кашкавал – 3 ч.
- Смесена храна – 4-6 часа;
- Мастна храна – 5 до 10 ч., поради подтискащото действие на мазнините върху моториката и червата.
- Течности – напускат стомаха веднага след постъпването в него,
- Пълна “евакуация” на стомаха – 1 до 8 часа.
Примерно седмично меню:
Неделя / Слънце/: Оранжево. Ориз, леща, ръж, овес, ечемик, грозде, мандарини, портокали, стафиди, зеле, слънчоглед
Понеделник /Луна/: Зелено. Лапад, зеле, фасул, марули, краставици, зелена царевица, картофи, домати, бамя, тикви, пиперки, гъби, дини, всички листни зеленчуци и салати.
Вторник /Марс/: Червено. коприва, лук, чесън, люти и червени чушки, хрян, бяла ряпа, репички, спанак, храни, съдържащи желязо – свински дроб на скара.
Сряда/Меркурий/. Жълто. моркови, круши, зряла царевица, леща, жълто обагрени плодове, пъпеши, лимони.
Четвъртък /Юпитер/. Синьо. картофи, масла от животински и растителен произход, мляко, фъстъци, орехи, бадеми, банани, маслини, жито, праскови, тиква.
Петък / Венера/. Розово. Грах, сусам, череши, ябълки, сини сливи, смокини, вишни, ягоди, малини, диня, пшеница.
Събота /Сатурн/. Виолетово. Черупкови плодове, лешници, кестени, син патладжан, зрял боб, черна ряпа, кафе, какао, грудкови растения, плодове с голяма калоричност, маслини, боровинки, шипки.
Други от принципите на разделното хранене
Хранене с дини – забранени комбинации: хляб, сирене и диня, сладкиши и диня. Правило. Яжте диня отделно от друга храна.
Мляко – Забранени комбинации: хлебни изделия /хляб, баници, кифли, макарони/ с мляко /прясно и кисело/, яйца на очи /с кисело мляко/, месо и мляко.
Десерти – Правило: Избягвайте десертите.
Как да употребяваме белтъчините?
Белтъчните продукти от всякакъв вид най-добре се съчетават с продукти несъдържащи нишесте – от всички видове, както и сочните зеленчуци: спанак, цвекло, зеле, ряпа, свеж зелен боб, всички видове свежи тиквички, лук, и др. зеленчуци, които не са нишестени.
Следващите зеленчуци дават лошо съчетание с белтъците: цвекло, ряпа, тиква, моркови, боб, грах, картофи. Бобът и грахът представляват съчетание на белтъчини със скорбяла и е по-добре да ги ядем в съчетание със зелени зеленчуци без други белтъци /месо/ и без други нишестени продукти /хляб/.
Добре се съчетават:
- Зелена салата, цвекло, картофи;
- Зелена салата, моркови, ориз с масло;
- Зелена салата, сварена каша
- Зелена салата, хляб с масло
- Зелена салата, моркови, лук, цвекло, сухари
Плодове и зеленчуци не трябва да се приемат едновременно
Грах, зелен фасул, боб, леща – превъзходен източник на жизнена сила и на най-добрия растителен белтък. Освен със зелени зеленчуци и стръкове да не се смесват с нищо /за да се избегне газова атака/.
Месото “върви” едновременно със зелени и червени зеленчуци /краставици, домати, копър, лук, чушки, моркови, стръкчета/ и с всички кисели плодове и ягоди, а последователно със сладки плодове /ябълки, диня/. Първо – плодове, след това месо, обратният вариант е по-лош. Традиционната гарнитура – картофи, сосове, макарони и т.н. само по себе си са безобидни, но в компанията с месо поведението им е лошо. Крещяща неграмотност е да се съединява месо с тежко тесто и с хляб.
Яйцата – не твърдо сварените, а рохкавите или суровите, хармонират повече или по-малко с пресните зеленчуци и стръкове. Лошо се съвместяват с картофите, граха и тестените изделия /образуват се газове/. Излишно е съпровождането на яйцата с каквато и да е друга животинска храна / сами по себе си те са изключително концентриран животински продукт/. съчетаването на яйца със сирене, масло и тежко тесто е насилие над черния дроб, жлъчката и задстомашната жлеза, холестеринов удар по кръвоносните съдове. Казано накратко – яйцата се съчетават оптимално само с яйца.
Прясното мляко е несъвместимо едновременно с нищо друго, освен с кашите / без захар е по-добре/. През дните на хранене с мляко и извара по-добре е да не се ядат яйца и месо. Пресният хляб и млякото се съчетават лошо.
Киселото мляко и кефира не бива да се съчетават с нищо. Най-добре е и да са без захар.
Сметаната е чудесен продукт и в умерени количества е дружелюбна почти към всичко. Препоръчвам блюдо собствено изобретение : размачкани фурми с добавена към тях сметана. Заменя всякакъв сладкиш.
Млечният каймак – внимателно с него. може да се добавя в чай или кафе /взаимно намалява вредността/. Не си струва да се разбива. допуска се като подправка на зелени салати /също и краве масло/.
Кравето масло в неголеми количества и много прясно е в традиционна дружба с кашите и с хляба / единственият сандвич, който има право на съществуване, плюс кашкавал, родствен продукт/, по лошо е в компанията на яйца /излишък на холестерин/ и крайно несимпатично е с месни блюда и десерти. Животински и растителни мазнини не се препоръчва да бъдат смесвани на една трапеза.
Сиренето се съчетава отлично с всички зелени зеленчуци и стръкове, с ябълките. Всичко тежко, калорийно, белтъчно, нишестено – не бива.
Медът обича самотата или да се разтваря с вода или с чай. С мляко – внимателно. Понася плодовете, орехите и изделия от тесто без мая. Всичко останало е малко или повече вредно.
Дружелюбните зърнени храни са: елда, ориз, олющено просо, в по-малка степен грис.
Овесените ядки и още веднъж лещата са мощен и благотворен източник на жизнена сила при всякакви диети. толкова са хубави само по себе си, че не изискват допълнения.
Супата е нещо, което не е задължително, понеже е на месно-бульонна основа, а и не винаги е желателна. Обаче, ако вие сте свикнали с нея – нека тя бъде единствената храна в даден момент: нали в борша, например и без това са добавени толкова много продукти… А традиционната последователност “първо, второ, трето”, е най-малкото неостроумна и вредна.
Бялата захар е най-големият сред хранителните измамници. Биохимично разваля почти всичко, с което се съчетава. В организма е лоша почти за всичко, освен може би за черния дроб и мозъка – поддържа ги за кратко време. Ала има хора, които дори след като знаят за вредността на захарта, не могат да се избавят от неудържимата потребност. На тях в действителност им е необходимо повишено количество натурална, плодова захар.
Солта също е измамница и разрушителка. Колкото по-малко – толкова по-добре. Само при внезапна силна необходимост от солено, тя трябва да се задоволи без колебание; сол могат да поискат изтощените надбъбречни жлези.
Да се пие /вода, чай, сокове/ е желателно, независимо от храната или най-добре – както това правят животните – 1-2 часа след ядене или 30-15 мин. преди ядене.
Източник: Human and Nature