Нещата, които са полезни за физическото ни здраве и благополучие, невинаги ни доставят вътрешно удовлетворение и наслада от това, че ги правим. Често изпълняваме дадени дейности, просто защото са ни препоръчани или поради различни обстоятелства, които са повлияли на здравето ни. Правилното хранене, упражненията, добрата хидратация, медицинските прегледи са се превърнали в задължения за повечето хора.
Но как би се променила тяхната нагласа, ако разберат, че едно от най-приятните изживявания в живота, крие невероятни ползи за здравословното им състояние? Оказва се, че пътуванията не само създават чувство за щастие и удовлетвореност, но имат и изключителни ползи срещу сърдечни заболявания, депресия и натрупан стрес.
Пътуването облекчава симптомите на депресията – според проучване на Американската психологическа асоциация, направено през 2013 година, освобождаването на напрежението, което изпитваме по време на почивка, е отчасти психологически резултат от промяната на нашата околна среда. Когато физически се преместим от местата и дейностите, които ни причиняват стрес, ние позволяваме на нашите умове и тела да се възстановят и освежат. Хората, които пътуват веднъж на всеки 2 години са предразположени да страдат от депресии и стрес много повече от хората, които пътуват поне 2 пъти в годината. Депресията може да доведе до нарушения на съня, умора и дори физическа болка. Тя също така отслабва имунната система, правейки организма по-уязвим към заболявания.
“Пътуването може да предотврати симптомите на депресия, подобрявайки не само физическото, но и психическото ни състояние.”
Пътуването повлиява сърдечни заболявания – Според проучване, проведено от Университета на Масачузетс, активната работа без почивка в продължение на няколко години, може да увеличи риска от сърдечен пристъп на 30 %. Този резултат вероятно се дължи на връзката между сърдечно-съдовите заболявания и стреса, както и на факта, че хората, които пътуват често са по-склонни да бъдат активни, в добра физическа форма и психически устойчиви.
Пътуването създава усещане за надежда и удовлетворение – Проучване на Асоциацията за психологически науки е установило, че самото планиране на предстоящо пътуване, което се свързва с положителни преживявания и радост, оказва силно положително влияние върху емоционалното здраве. Докато удоволствието от закупуване на вещи и материални неща намалява с течение на времето, удовлетворението от харчене на пари за приключенски пътувания оставя трайна следа в психиката ни за дълъг период от време. В крайна сметка спомените, моментите на щастие и изучаване на нови места са тези, които ще останат завинаги в съзнанието ни, предизвиквайки усмивка всеки път, когато се сетим за тях.
Пътуванията – близки и далечни, са причина за благоприятни промени в мозъка. На какво се дължи това? Оказва се, че една почивка, прекарана сред природата, пътуване до диви и ненаселени места, не само носи нови впечатления и наслада за окото от красиви пейзажи и спиращи дъха гледки, но също така помага за спиране на негативните мисли и обременяване на съзнанието от работни проблеми и задължения. Когато се дистанцираме от средата, която ни причинява стрес, мозъкът ни буквално може да се трансформира. Учените са изчислили и как промените в мозъка оказват влияние върху нашето ежедневие. Направени са експерименти с група от хора, които са изпратени да прекарат няколко дни далеч от града с изключени мобилни устройства. Впоследствие те са помолени да решат няколко сложни задачи, за да се провери тяхната креативност. Оказва се, че нивото на тяхното творческо мислене се е увеличило с 50%!
““Веднъж в годината посетете място, на което никога не сте били преди” – Далай Лама”
За да се радвате на добро здраве, дълголетие, хармонични взаимоотношения и истинско щастие, пътувайте колкото можете по-често!