Салвия – билка за столетници

Салвия – билка за столетници | Диана image 1

На салвията се придават почти магически сили, лекуващи всякакви болести. Освен чудотворна билка, салвията е и прекрасно градинско цвете, което ако отглеждате (според една от многото легенди) ще ви донесе здраве и никога няма да ви е нужен лекар.

Салвия – билка за столетници
Салвията е наричана още градински чай, божигробски босилек, теменче, рожково биле, а името й идва от латинското „salveo“, което буквално означава здраве или лековит. Салвията е висок около 30-60 см. полухраст, който заради красивите си лилави цветове се отглежда като градинско цвете , а тъй като има силен аромат, салвията намира приложение и в кулинарията като подправка. Най-прочутото ястие със салвия е традиционната Салтимбока по римски (Saltimbocca alla romana) .

Салвията цъфти през юни-юли с, най-често, ярко лилави дребни цветчета, а листата са продълговати, вечнозелени и мъхести. Може да се сдобиете със семена на салвия от цветарски или билкарски магазин и да отглеждате растението в домашни условия. Салвията предпочита слънчеви места, песъчлива почва и сух климат. Когато салвията прецъфти, трябва да отрежете 2/3 от височината й.

За лечебни цели се използват листата на Салвия – билка за столетницисалвията, от които всъщност се разнася прекрасния аромат на билката. Листата се използват за направата на чай, но бъдете с едно наум, че някои от многото видове салвия, по-конкретно „салвия дивинорум“, имат наркотично действие и не бива да се прекалява с консумацията им.  Салвията дивинорум е силен халюциноген, макар че действието му е краткотрайно.Този вид салвия се приема чрез дъвчене, пушене или като тинктура, а ефектът от него се изразява в смях и еуфория.  

В листата на салвията, и по-специално в „салвия официналис“, се съдържа около 1,5 – 2% етерично масло. Това е най-употребявания в кулинарията вид салвия.

Салвията е силен антиоксидант, има противовъзпалително и кръвосъсирващо действие. Чудотворната билка лекува косопад, заболявания на дихателната система и храносмилателния тракт, има облекчаващо действие при язва и гастрити, намалява потоотделянето и успокоява внезапните топли вълни при климакс. От отвара от салвия се повлияват добре изгаряния, ухапвания, кожни заболявания, както и гинекологични заболявания (проблеми с обилно бяло течение например). При артрит и травми се препоръчват компресите със салвия. Чай от салвия може да пиете всеки ден като профилактика.Препоръчва се при силни менструални болки и нарушен менструален цикъл, за укрепване на имунната система, подобряване на храносмилането и лекуване на афти.Чаят от салвия се пие при безсъние, депресия, умора, главоболие. Подобрява паметта, заради което се препоръчва при Алцхаймер и деменция.   Салвията не се препоръчва за бременни и кърмачки.
Салвия – билка за столетници
Легенди


Хипократ считал салвията за свещена билка и чудотворен лек при безплодие.
След епидемиите и последвалата масова смърт в Древен Египет, жените били принуждавани да пият салвия, за да се умножи населението.През Средновековието се считало, че салвията дори лекувала чума.

Според друга легенда, след раждането на Христос, когато Йосиф и Мария, в стремежа си да избягат от войската на цар Ирод, тръгнали от Витлеем към Египет, от страх да не бъдат хванати, скриват рожбата си сред избуялата салвия покрай пътя. От тогава се смята, че растението е придобило чудотворните си лековити способности, а който консумира салвия ще се радва на дълъг живот и дори безсмъртие.

Автор: Ели Йорданова