Ново изследване разкрива факторите, които могат да изградят и поддържат силни приятелства.
Ключовите моменти:
- Приятелствата са важни взаимоотношения, едни от най-важните, които имаме през целия си живот.
- Нов документ използва интригуващ метод за идентифициране и дефиниране на петте ключови характеристики на приятелствата и как те се променят с времето.
- Темите, които изследователите откриха, че определят приятелствата, включват поведенчески, когнитивни и емоционални процеси и структурни характеристики.
- Знаейки какво е важно в едно добро приятелство, може да ви помогне да насърчите връзките, които ще ви обвържат през целия променлив курс на живота.
Връзките с приятели са важен, но недостатъчно проучен източник на благополучие през целия живот. Изследванията на приятелството обикновено се фокусират върху деца или юноши, но рядко надникват в качествата, които поддържат приятелството, след като хората навлязат в зряла възраст. И все пак, ако мислите за аспектите от живота си, които носят най-голямо удовлетворение, вероятно приятелите ви са на първо място в списъка. Какво може да е отговорно за липсата на връзка между реалния живот и академичната психология?
Докато размишлявате върху този въпрос, може веднага да ви хрумне, че приятелствата всъщност не са толкова лесни за дефиниране, още по-малко за разследване. Може да сте приятели с някого, когото познавате от детството или наскоро сте станали много близки с родителите в училището на вашето дете. Може би смятате за свой най-добър приятел някой, когото виждате всеки ден във фитнеса, или колега, който има проблеми у дома, подобни на вашите. Потенциалното разнообразие от приятели изглежда безкрайно. Кой бихте номинирали да поставите под микроскоп, ако трябва да докладвате само за един от тези приятели на следовател?
Променливите ветрове на динамиката на приятелството в зряла възраст
Колкото и трудно да е да определите най-важния приятел в живота си в момента, помислете за онези приятели, които сте имали, когато сте били по-млади. Колко от тях все още смятате за близки? Как се различават тези връзки от по-новите, които сте създали? Вашият най-добър приятел от гимназията може да живее далеч от вас сега, но може би има черти на това приятелство, които смятате, че не са заменими. Как мислите, какви са разликите между това какво означават за вас най-старите ви приятели и тези, които наскоро придобихте?
Според ново проучване за приятелството в ранна зряла възраст от турския психолог Чигдем Явуз Гюлер и неговия научен колектив (2022 г.), „В съответствие с променящите се нужди на индивидите в техния жизнен цикъл, начинът, по който хората възприемат и дефинират приятелството и техните очаквания за приятелството се променят“ (стр. 3). Тази точка подчертава значението на възприемането на гледна точка на развитието, когато разглеждаме приятелските взаимоотношения. Наистина, както отбелязват авторите, „Въпреки че приятелствата намаляват като количество в зряла възраст, природата на взаимоотношенията става по-дълбока“ (стр. 4). По-късно в живота, въпреки че някои от тези по-възрастни приятели може вече да не са наоколо, приятелствата, създадени със съседите, вместо това могат да поддържат психичното ни здраве.
Авторите отбелязват, че е важно да се даде дефиниция на приятелството, тъй като това може да има много значения. Това е определението, което те предлагат: „приятелството може да се дефинира като доброволна и взаимна връзка, включваща приятелство, споделена история, интимност и взаимно оценяване плюс приятели, които се отнасят един към друг като връстници“ (стр. 25).
Имайки предвид това определение, може да разберете, че периодът на „възникваща зряла възраст“ (на възраст от 18 до 30 години) може да представи уникални аспекти в създаването на приятелства. Турските автори (от университета Фатих Султан Мехмет Вакъф в Истанбул) решиха да използват този период от живота, за да информират своето разбиране за някои от тези динамики.
Намиране на връзките, които свързват
Използвайки метода на фокус група върху проби както от университетски, така и от неуниверситетски ранни възрастни, турските изследователи проведоха интервюта в малки групи, наети чрез онлайн методи. Във фокус група участниците споделят идеи относно въпроси, поставени от изследователите. След това изследователите могат да анализират своите отговори чрез софтуер, предназначен да идентифицира основните теми. Това е отличен подход в области на изследване, в които няма добре установени мерки с въпросник.
Ето примерни въпроси, които да ви дадат представа какво се случи във фокус групите. Вижте как бихте им отговорили:
- Какво означава приятелството за теб?
- Какво означава най-добрият ти приятел за теб?
- Приятелството ви влияе ли на житейските ви навици?
- Гледната ви гледна точка за приятелството промени ли се с времето?
- Какво споделяш с най-добрия си приятел?
- Спорите ли с най-добрия си приятел? За какво спорите? Как решавате конфликта?
Сега, след като сте помислили малко по тези въпроси, трябва да сте в състояние да се свържете с основните теми, които Гюлер и нейните колеги са идентифицирали, използвайки своите текстови анализи. Те попадат в следните категории с примери, показани във всяка:
Поведенчески процеси:
- Споделяне на емоции, мисли и дейности
- Прекарване на приятни и приятни моменти заедно
- Предоставяне на финансова или емоционална подкрепа
- Поддържане на граници дори докато имате връзка
- Саможертва за доброто на приятеля си
Когнитивни процеси:
- Доверете се на приятеля си; чувство за безопасност
- Да бъдеш в хармония; взаимно се допълват
- Готови да поддържат приятелските отношения
- Бъдете внимателни, внимателни и уважителни
Афективни процеси:
- Да имате емоционална връзка и да се чувствате привързани
- Усещане, че човекът запълва важна празнина
Структурни характеристики:
- Да бъдеш прозрачен, искрен и честен
- Имате сходни качества като вашия приятел, но и се наслаждавате на различията
- Реципрочни емоции и поведение
Качества на развитие, специфични за възникващата зряла възраст:
- Допринасяне за растежа на другия човек
- Приемане на недостатъците на приятеля
- Учене от предишни приятелски преживявания
- Установяване на привързани връзки
- Да станем партньори в живота
- Адаптиране към брак и по-голяма социална мрежа
Обръщане на обектива на приятелството към себе си
Сега, след като прочетохте петте ключови характеристики на приятелството, как се измерва най-близкото ви? Когато стигнете до последната категория, специфична за възникващата зряла възраст, може допълнително да се запитате дали приятелствата, които имате сега (ако сте преминали този период от живота), биха се различавали от тези, които сте имали тогава.
Ако сте нововъзникващ възрастен, може да вземете това упражнение в обратната посока и да се запитате как може да се промени. Може би ключовото разграничение между по-младите и по-възрастните е свързано с вписването на приятелство в по-голяма социална структура, тази, която се развива с разширяването на обхвата ви от опит. Въпреки това, независимо от възрастта, вие все още можете да допринесете за растежа на най-близкия си приятел. Може също така да са нужни повече усилия, за да се поддържа чувството за „партньори в живота“, но дълбоко в себе си това може да е качество, което се е запазило във времето.
Поглеждайки назад към предишните четири характеристики на приятелството, колко полета можете да отметнете, когато става въпрос за човека, когото смятате за най-близък приятел? Бихте ли направили всичко възможно, за да помогнете на този човек, дори това да ви струва някаква цена? Вие и вашият приятел споделяте ли добър смях от време на време? Поведенчески, като се има предвид, че може да имате други конкуриращи се задължения за вашето време, все пак успявате ли да отделите следобед или вечер само за вас двамата? По отношение на вашия собствен партньор и деца, започват ли да растат някои връзки, които включват и тях?
За да обобщим: Проучването очертава основната рамка на приятелствата на възрастните и предлага области, в които те могат да се променят и развиват. Всички взаимоотношения имат потенциала да повлияят на благосъстоянието на индивида. Приятелствата имат отличителни черти, които могат да допринесат за това благополучие, особено когато придобиете представа за факторите, които могат да им помогнат да осъзнаят способността си да допринесат за вашето удовлетворение и това на вашия приятел през целия ви живот.
Препратки
Yavuz Güler, Ç., Çakmak, I., & Bayraktar, E. (2022). Никога не върви сам по пътя: Приятелства на нововъзникващи възрастни. Лични отношения . https://doi.org/0.1111/pere.12455