В романтичните връзки, както и при много други, малките неща са важни. Точно както погрешно изречена дума или странен поглед могат да вкарат двойка в продължила седмица вражда, малките и на пръв поглед незначителни жестове могат да помогнат за поддържане на връзката. Малък подарък, комплимент или момент на физически контакт могат значително да укрепят една връзка.
Според психолозите Натаниел Бранден и Робърт Стърнберг, които са изследвали и писали за предизвикателствата на романтичните връзки, тези малки прояви на интерес и обич могат да бъдат по-важни от всички игри на „активно слушане“ и доверие в света. Тяхното изследване предлага 10 ключа за поддържане на задоволство и удовлетворение на двамата партньори и щастливи един с друг.
1. Кажете на партньора си, че го обичате.
Въпреки че е вярно, че действията говорят по-силно от думите, думите често говорят по- ясно от действията. Отделяйте момент от време на време, за да изкажете чувствата си към партньора си. Едно просто „Обичам те“ или „Ти означаваш света за мен“ може много да помогне да накараш половинката си да се почувства желана, обгрижвана и сигурна във връзката ви.
2. Покажете малко обич.
Малки актове на физическа интимност – ръката на слабините на гърба, докато минавате в коридора, ръката ви около рамото им на дивана, ръката ви на бедрото им, когато седят рамо до рамо, държейки се за ръце, докато вървите надолу улица – дайте на партньора си топло чувство и предайте любовта и привързаността, които изпитвате към него. Най-малкото докосване може да бъде също толкова важно или дори по-важно от най-дългата нощ на сексуална близост.
3. Покажете признателност към партньора си.
Уведомявайте редовно партньора си какво харесвате най-много в него – на какво се възхищавате, с какво се гордеете, кои са силните му страни във вашите очи. Изграждането на романтична връзка не е свързано само с първоначалното обвързване – става дума за насърчаване и подкрепа на израстването на другия в хода на живота ви. Помогнете на партньора си да постигне потенциала си, като постоянно го надгражда.
4. Споделете себе си.
Не пазете своите харесвания и антипатии, мечти и страхове, постижения и грешки или каквото и да било друго за себе си. Ако е важно за вас, споделете го с партньора си. Нещо повече, не забравяйте да споделяте повече с партньора си, отколкото с всеки друг. Въпреки че със сигурност има нужда от малко лично пространство дори в най-близката връзка, дайте толкова от себе си и времето си, колкото можете да понесете на партньора си.
5. Бъдете до партньора си.
Очевидно е какво трябва да направите, когато вашият партньор е изправен пред голямо житейско предизвикателство като загуба на работа или смърт на любим човек. Но е също толкова важно да бъдете подкрепящи, когато вашият партньор е изправен и пред малки предизвикателства в живота – спор на работа, тежко пътуване до работното място, неуместен чек. Не си позволявайте да бъдете изтривалка и определено не търпете физическо или вербално насилие, но удебелете малко кожата си и бъдете гласът на спокойствието и разума, когато хаосът връхлети. Изслушайте какво ги безпокои и предложете каквато и да е помощ – дори и само съчувствие – можете.
6. Правете си подаръци.
Възползвайте се от възможностите да дадете материални знаци на вашата любов. Точно подходящата книга, взета от книжарницата, специален десерт, бижу или дреха, които сте забелязали в магазина – всичко малко или голямо, което им подсказва, че сте мислили за тях. Оставете любовна бележка за тях или им изпратете SMS на работа с „Обичам те“ – отново, малкото напомняне, че те винаги са в ума ви, ще помогне на партньора ви да се почувства по-добре и сигурен във връзката ви.
7. Отговаряйте елегантно на изискванията и недостатъците на партньора си.
Голям убиец на връзките са неразумните очаквания. Освен ако не сте се оженили за робот, партньорът ви идва предварително зареден с цял набор от човешки провали и слабости. Това са функции, а не грешки! Научете се да разпознавате и оценявате странностите на вашия партньор за това, което са: съществена част от това кои са те като хора. Тъй като нашите слабости често са в основата на най-дълбоката ни несигурност, уверете се, че не се заяждате или по друг начин излизате от пътя си, за да подчертаете недостатъците на партньора си.
8. Направете „времето насаме“ приоритет.
Без значение колко натоварен е животът и на двамата, уверете се, че отделяте поне една вечер всяка седмица или две, за да сте сами заедно. Имайте нови преживявания, споделяйте историите си и просто се наслаждавайте на компанията на другия.
9. Не приемайте нищо за даденост.
Култивирайте ежедневно чувство на благодарност към вашия партньор и хилядите малки благословии, които той или тя е донесъл в живота ви. Не забравяйте, че ако сте щастливи във връзката си, вашият партньор прави хиляди малки неща за вас всеки ден, за да работи връзката ви (както, надяваме се, вие сте за него). Никога не приемайте това за даденост – една връзка е работа от най-висок клас и в момента, в който спрете, тя започва да се изплъзва.
10. Стремете се към равенство.
Уверете се, че следвате златното правило във връзката си: правете с партньора си така, както бихте постъпили с вас. Стремете се към справедливо разпределение на домакинските задължения и други задачи и не очаквайте или изисквайте специални съображения, които не бихте искали да предложите в замяна.