Антибиотици от природата

Антибиотици от природата | Диана image 1
В миналото, когато все още не са били открити съвременните антибиотици, хората се лекували с природни средства.Те открили, че някои растения са естествени антибиотици, които помагат при борбата и профилактиката на инфекциозните заболявания.Съвременната наука нарича тези природни антибиотици-адстрингенти.Това са храните и подправките, които естествено пречистват кръвта и имат антбиотични свойства.Проблемът със синтетичните форми на антибиотиците е, че те убиват едновременно и полезните бактерии, които лишават тялото от живата микрофлора, която помага за правилната функция на имунитета.

Ако включим в менюто си храни и подправки, които са природни антибиотици, ще засилим имунитета си и това ще ни помогне да се защитим от някои инфекциозни бактерии.Ако знаем как да използваме определени храни като лекарство, може би няма да ни се наложи да прибягваме до синтетични лекарства.

Ето и някои от най-популярните естествени антибиотика.

1. Чесънът

Той е познато лечебно средство още от древни времена.А съвременната наука е доказала този факт след редица опити и експерименти.Това, което отличава чесъна от синтетичните антибиотици е, че той може да различи „приятелските” и „вражеските” бактерии.По този начин той спира причинителя на болестта и щади естествената жива флора в организма, като в същото време стимулира образуването на бели кръвни телца.Лечебните свойства на чесъна са толкова силни, колкото и миризмата му.Чесънът съдържа някои белтъчини, целулоза, желязо, аскорбинова киселина, калций, калий, фосфор, витамин В и С, както и апил-серни връзки, при чието разкъсване се отделя силна миризма на сяра, което унищовава болестотворните бактерии.Чесънът действа като стимулант, диуретик, антисептик, дизенфектант.

През вековете хората са го използвали при лечението на белодробни болести, кожни проблеми, като дезинфектант на рани.Например през Първата световна война в Англия са били използвани марли, напоени в сок от чесън, които поставяли върху раните, за да се избегнат инфекциите и да се ускори заздравителния процес.Не използвайте никога чесъна директно върху кожата, защото може да се образуват мехури.Първо го смесете с няколко капки зехтин и едва тогава го нанесете върху кожата.

Изследванията показват, че чесънът предовратява появата на плаки по стените на кръвоносните съдове и изчиства появилите се такива.Тези плаки са причина за появата на сърдечни проблеми и инфаркти.Така че похапването на чесън помага за по-доброто снабдяване на кръвоноснта система с хранителни вещества и кислород.

Лековитите качества на чесъна се съдържат в неговото масло.То лесно се извлича в зехтина.Полученото масло може да използвате като подправка за салата, за разстриване на гърдите и ходилата, при профилактика и лечение на леки настинки.

Ето рецептата за приготвянето на чесновото масло:Напълнете буркан с обелени и счукани скилидки чесън.Покрийте ги с качествен зехтин няколко пръсти отгоре и оставете на слънце за 5-7 дни.Разклащайте всеки ден буркана.След това го прецедете през марля и съхранявайте в хладилник.То ще запази лечебните си свойства за няколко месеца.

През 1972г., експедиция на ЮНЕСКО намира в тибетските манастири древно хомеопатично лекарство, записано на плочки от преди пет хиляди години.Според наличната информация, то пречиства организма от мазнини и отлагания, подобрява обмяната на веществата, в резулта на което кръвоносните съдове стават еластични, предпазва от инфаркт, инсулти, склероза, образуване на различни тумори, премахва главоболитео, шума в ушите, подобрява зрението.Освен това подмладява организма, но рецептата трябва да се изпълни и спази много стриктно.

Ето и рецептата:

Приготовление:

350 г. чесън се очиства и се счуква старателно в дървено хаванче. Прибавя се 200 мл чист спирт 96%. Затваря се плътно в стъклен съд и се държи на хладно място 10 дни. След това се отваря, прецежда се през гъсто платно или 5-7 слоя тензух чрез истискване. На 3-тия ден сместа е готова за употреба. Дозирането се извършва с капки по приложената схема. Взима се 3 пъти на ден 10 мин. преди

храна, заедно с 50 мг студено мляко.

Рецептата може да се повтори след 5 години.

Схема

Пореден ден …. Закуска …..Обяд …..Вечеря

1………………………1………….2…………3

2………………………4………….5…………6

3………………………7………….8…………9

4………………………10………..11………12

5……………………..13…………14………15

6……………………..15…………14………13

7……………………..12…………11………10

8………………………9………….8…………7

9………………………6………….5…………4

10…………………….3………….2…………1

11 и всеки следващ ден – 25 капки по 3 пъти на ден до свършване на лекарството.

Най-добре подходящото време за тази рецепта е пролетта, защото тогава организмът по принцип е предразположен към изчистване на токсините.

Но все пак бъдете внимателни с чесъна и го избягвайте, ако имате увеличена стомашна секреция, болен черен дроб, жлъчка или бъбреци, при бременност и при кърмене.

Неприятната миризма след употребата на чесън не бива да ви притеснява, защото има много начини да се справите с нея, например дъвкане на парченце карамфил или канела, на смачкан кимион или зърна кориандър, както и на печени зърна кафе; можете също да хапнете ябълка, да изпиете чаша мляко, силно кафе или червено вино, да „подсладите” дъха си с лъжичка мед.

2. Мед

Медът се е използвал като антибактериално средство по целия свят много преди да бъдат изобретени синтетичните антибиотици. Той съдържа ензим, който е антимикробен по природа и възпрепятства растежа на определени бактерии. В китайската медицина се счита, че медът хармонизира работата на черния дроб, неутрализира токсините и облекчава болката, а антибактериалните му свойства са ефективни за лечението на стомашна язва.

3. Зеле

Лечебните свойства на това растение са познати от древни времена.Към него можем да добавим още и броколите, карфиола и брюкселското зеле, които имат сходни лечебни качества.Една от причините за тях е съдържанието на сяра, която предпазва от рак.

Освен това плодовете и зеленчуците, богати на витамин С, се считат за естествени антибиотици. Една купичка зеле е достатъчна, за да осигури на човек около 75% от дневното необходимо количество витамин С. Сокът от зелето се препоръчва за лечение на стомашни язви. За целта се пие по половин чаша зелев сок 2-3 пъти на ден между храненията в продължение на 2 седмици. Можем да се добави и половин лъжичка суров мед и да се пие на малки глътки, за да освободи ензимите.

Прилагано външно, суровото зеле може да се налага върху гърдите за облекчаване на възпаления от мастит, фиброкистоза и болки при менструация.

4. Ферментирали храни

Като средство за възстановяване на естествената микрофлора, днес все повече лекари препоръчват заедно с антибиотиците да взимаме и пробиотици.

Ферментиралите зеленчуци като киселото зеле, киселите краставички и туршиите са пълни с полезни микроорганизми и са по-добрият избор пред това да си купим таблетки с пробиотици. Те са чудесна възможност, която ще ни помогнат да възстановим полезните бактерии в червата си.

5. Подправки-антибиотици

Освен плодовете и зеленчуците, има и много билки, които притежават антибиотични свойства.Едни от подправките, които често използваме в кухнята и имат свойството да подобрят имунитета, са: бахарът, мащерката, джодженът, босилекът, канелата, розмаринът, риганът, маточината, карамфилът, дафиновият лист, кимионът, кориандърът, копърът, индийското орехче, кардамонът, пипераът, джинджифила, анасона, синапа, магданоза и др.