Ядем 70 на сто повече храна, от необходимото. Тлъстините по корема отделят хормони и опасни вещества.
50 кабинета в страната ще изследват хора с наднормено тегло, които са решили да се погрижат за здравето си. Ендокринолози, кардиолози, специалисти по хранене и фитнес ще консултират всеки и ще му подготвят индивидуален режим за хранене и спорт. Това е целта на програма “Моделина”, която обединява усилията на специалисти от Национална метаболитна академия. “Тлъстините около кръста представляват жлеза с вредно действие. Тя произвежда над 30-40 вредни вещества. Едни от тях “прилепват” диабета, други променят липидите и повишават кръвното, а с това увеличават значително и риска за сърцето. Всеки трети българин е изправен пред този риск, защото статистиката сочи, че 46% от жените и 52% от мъжете са с наднормено тегло”, съобщи проф. Сабина Захариева, национален консултант по ендокринология.
Същественият проблем е не че ядем повече, а че се движим все по-малко. Така хранителната енергия се превръща в лоша тъкан. За да не ни разболее, трябва да спрем производството на вредни вещества от този мазен пояс от кръста. Това може да стане само със системно и активно движение и балансиран хранителен режим, обясни проф. Добрин Свинаров от Александровска болница. Пет прости показателя сочат риска за здравето. Изследванията не изискват специализирани лаборатории. Правят се лесно. Със сантиметър лекарят определя обиколката на талията, проверява килограмите. Тест определя кръвната захар, липидната обмяна и следи дали в урината има албумин. Сигнал за тревога е обиколка на талията по-голяма от 94 сантиметра за мъжете, а за жените над 80. В съчетание с кръвно по-високо от 120/90 и захар над 6.1, рискът от здравословни проблеми е реален, обясняват специалистите. Имаме нужда само от
Наднорменото тегло и метаболитният синдром са пряко свързани с изобилието от храна в наше време. Първобитният човек не е ял такива количества, каквито ядем днес, нито е имал достатъчно храна през всички сезони. През лятото той е трупал запас от мазнини, които са се складирали в областта на корема, за да му осигурят енергия за зимата. С годините този механизъм се е съхранил.
“Пестящият” ген от миналото обаче не е в полза на съвременния човек. Заради него и днес той трупа пояс от мазнини около корема. Той се превръща в ненужна ендокринна жлеза, която секретира хормони и други вещества,повечето от които са вредни. Те нарушават обмяната на мазнини, въглехидрати, повишават съсирването на кръвта. Тези фактори увеличават риска от сърдечносъдови заболявания. Наричат ги “смъртоносен квартет”, “синдрома Х” заради акумулирания риск от болести и смърт. Всичко това може просто и лесно да се диагностицира и голяма част от тези заболявания да се избегнат, ако килограмите влязат в норма и резултатът трайно се задържи. Това е несбъднато желание на много хора, пробвали какви ли не “чудодейни” диети без особен резултат.