Опре ли до храна, полезно и вкусно рядко съвпадат. Онова, за което душата и небцето копнеят, рядко е диетично и обратно – здравословните и полезни храни не са ни най-любимите. И тогава възниква въпроса: можем ли да променим вкусовете и нагласите си, свързани с храната?
Да, можем, тъй като в голяма си част нашите хранителни предпочитания са заучени и придобити. Както много други неща, нагласата към определен начин на хранене не е вродена, а се придобива.
Многократно вече е доказано, че бързите и драстични диети не работят и имат по-скоро обратен ефект. Изследване от 2011 г. сочи, че ако се лишаваме от храна, нивата на хормоните, контролиращи апетита, се променят, объркват нашия хранителен компас и ни карат да ядем повече.
Светият Граал е в това да се научим да харесваме и предпочитаме здравословната храна пред консервирания, вреден и калоричен джънк фуд. Как става това обаче? Нашите предпочитания към определен тип храна са заучени – те са нещо като “кучето на Павлов”.
Има надежда. Поне на лабораторно ниво. Оксфордски учени откриха начин да накарат децата да заобичат броколи. Достатъчно е да ги предлагате упорито – на десетия, най-много петнайсетия път, в който ги срещнат в чинията, те ще ги изядат. „Десет пъти гнусно е равно на вкусно” – така обобщава опита детският психолог Найджъл Лата. Щом упорството помага при децата, какво остава за възрастните, които са далеч по-заинтересовани да се хранят здравословно. Пък и къде-къде по-добре е да мечтаеш за букетче броколи в следобедните часове, отколкото за шоколадче и кока-кола, нали?
Когато решаваме да намалим захарта или солта във всекидневното меню – важно се оказва да го правим постепенно. Ако изведнъж спрем захарта – ще издържим известно време, после ще ни омръзне. Номерът е бавно, но сигурно да намаляваме дажбите и накрая наистина да привикнем към по-бедна на захар диета.
Когато пием кока-кола например, глюкозата изпраща положително послание на мозъка, тъй като това е директен енергиен прилив. Номерът е да изпратим това послание, консумирайки по-здравословни храни. Опитайте с кафяв ориз например.
Да се върнем пак към децата. Ако искате те да ядат зеленчуци, предлагайте им зеленчуци. Също така, ако не искате те да ядат бонбони, не им предлагайте бонбони. Ако ви е трудно да се откажете от вредните снаксове, чипсове и пр., имайте предвид, че 25 % от обичайната порция, ще доведат до същата степен на доволство 15 минути по-късно.
И накрая не пренебрегвайте стария изпитан трик с по-малките чинии – ще си сипете по-малко и ще бъдете също толкова сити. Но във втория случай ще сте по-доволни от себе си и фигурата си.