Отслабвайте докато се храните. Консумирайте храни с нисък гликемичен индекс

Отслабвайте докато се храните. Консумирайте храни с нисък гликемичен индекс | Диана image 1
Въглехидратите с висок гликемичен индекс могат да доведат до сериозни диабетични проблеми и да помогнат за формирането на мазнини! Ако замените въглехидратите с висок гликемичен индекс с такива с нисък, особено в изолираните хранения (междинни хранения), кръвната захар ще се регулира по-добре, ще се намали секрецията на инсулин и всичко това ще Ви помогне много усилията ви да загубите тегло. Този здравословен режим на хранене е особено подходящ за подрастващи спортисти и всички онези футболисти, баскетболисти и като цяло професионални спортисти, които искат да се поддържат в оптимална физическа форма през целия сезон.
В таблицата в края на статията можете да видите кои са храните с по-нисък гликемичен индекс. Преди това, обаче се налага да разясним някои основни норми на правилното и здравословно хранене. Нашите хранителни съвети са насочени основно към изгаряне на неполезните мазнини още докато се храним (дъвчем храната или храносмиламе).

Тайната се крие в това всеки ден да се консумират храни с нисък гликемичен индекс, комбинирани и разпределени правилно в рамките на денонощието.

• Винаги избирайте интегралната (пълнозърнеста) версия на храните с високо съдържание на фибри. Пълнозърнест хляб вместо бял, кафяв ориз вместо бял, интегрални (пълнозърнести) макарони вместо “нормални”, и така нататък.

• Ако трябва да изберете нещо за “похапване”, изберете храни с нисък гликемичен индекс като ябълки, сушени кайсии, череши, четири или пет орехови ядки, един морков, и така нататък. Хубаво е да се комбинират с релаксиращ чай, който притъпява усещанета за глад и по този начин се избягва ново и ненужно хранене.

hranene-3

Пийте вода през целия ден, за да се избегне обезводняване. Много пъти мислим, че сме гладни, а това което всъщност се случва в нашия организъм е, че изпитва жажда или е дехидратиран.

• Избягвайте преработените храни и се опитайте да си приготвяте домашна храна от хранителни продукти с нисък гликемичен индекс, за да контролирате ВИЕ самите това, което ядете.

• Опитайте да пиете вода с лимонов сок или портокалов сок, когато чувствате нужда от нещо сладко. Ако добавите една чаена лъжичка мед и съхранявате напитката в хладилника, тази домашна лимонада ще ви помогне да избегнете сладките и газирани напитки, които често предизвикват покачване на нивото на глюкозата.

• Избягвайте да съчетавате храни с висок гликемичен индекс, с храни с високо съдържание на мазнини. Избягвайте ястия като сушени меса, колбаси, чипс, сладкиши, бисквити с масло, паста с мазни сосове, снакс, сирене или тлъсти меса, меса със сосове, пържени картофи и др.

• Ако се храните с храни с висок гликемичен индекс е добре да ги комбинирате с храни с ниско съдържание на мазнини като печени картофи със сирене, печени картофи с месо на скара (или на пара), спагети със зеленчуци, ориз с варена риба.

• Избирайте храни с ниско съдържание на мазнини и протеини при всяко хранене. Протеините помагат да изградите мускули, ако тренирате, а също така и да ускорите метаболизма си. Изберете храни, богати на протеини като сварени яйца, омлети, риба на скара (или на пара), постни меса и пилешко месо на скара, кисело мляко, сирена.

• Увеличете приема на храни, богати на карнитин, който подпомага изгарянето на мазнините по време на тренировка. Няма нужда да го купувате, карнитинът се синтезира в тялото от лизин и метионин – аминокиселини, които могат да бъдат намерени в месата, птиците, яйцата и млечните продукти.

• Опитайте се да консумирате всеки ден храни, богати на омега-3 мастни киселини. Ще намерите омега-3 киселините в ядки, зеленчукови семена, като лен, мазните риби – скумрия,

Riba-1херинга, сардина, риба тон и др. Приемайте някоя от тези храни всеки ден.

• Може да приемате всяка сутрин една чаена лъжичка от студено пресован зехтин. Това е още една добра мазнини, която не трябва да липсва във вашата ежедневна диета. Зехтинът също така помага за поддържане на здравето на вашата сърдечно-съдовата система.

• Използвайте ежедневно във вашата кухня пресните билки и подправките. Придават чудесен вкус на храната и помогат да се забави покачването на нивото на кръвната захар.

• Можете да подслаждате десертите с малко канела и мед. Канелата предотвратява рязкото покачване на глюкозата, която се появява след хранене, особено при консумация на бонбони и храни с висок гликемичен индекс. Добавяйте канела на млечни шейкове, плодова салата, кисело мляко или извара, защото тя дава екзотичен вкус на нашите ястия, а и е много полезна.

• Консумирайте всеки ден млечни продукти. Натуралното мляко е с нисък гликемичен индекс, а също така съдържа калций, който помага за здравето на костите. Млякото съдържа аминокиселините аргинин и лизин, които са от съществено значение за синтеза на хормона на растежа през нощта, отговорен за образуването на нови тъкани, както и за премахването на мастния слой от мускулите, когато тренирате.

• Яжте плодове и зеленчуци, богати на витамин С. Витамин C се съдържа в кивито, ягодите, черешите, цитрусовите плодове, броколите, чушките, зелето и др. и ви помага да изгаряте мазнините. Има противовъзпалителни ефекти и премахва задържането на течности.

• Ако обичате да похапвате десерт, винаги дръжте наблизо пресни плодове с нисък гликемичен индекс – авокадо, череши, сливи, сушени сини, ягоди, малини, ябълки, праскови, портокали, кайсии, круши, ананас, банан, грейпфрут и грозде .

• Ако ще хапвате навън, винаги избирайте менюто наречено “изгаряне на мазнините“, съдържащо ястия с нисък гликемичен индекс – салати с маруля, зеленчуци без сос, печено говеждо месо, паста със зеленчуци или морски дарове (но без сосове), риба или скара, месо без сосове или печени (задушени миди), миди с чесън и билки, гаспачо, таратор, напитки без алкохол. Всичко, което се приготвя в тиган WOK е добра храна за спортисти.

ГЛИКЕМИЧЕН ИНДЕКС НА ХРАНИТЕ:

Гликемичния индекс се използва само за храни съдържащи въглехидрати, поради тази причина месото, рибата и други продукти не са поместени в таблицата!

*Използвайте Ctrl+F за да търсите по-бързо

ИзделиеГликемичен Индекс

Хлебни изделия

Мъфин (непосладен)62
Кроасан67
Вафли76
Понички76

Напитки

Соево мляко30
Ябълков сок41
Сок от моркови45
Сок от ананас46
Сок от грейпфрут48
Портокалов сок52

Хлебни изделия

Многозърнест хляб48
Пълнозърнест гляб50
Франзела61
Ръжен хляб64
Бял хляб71
Багет95

Зърнени закуски

Овесени ядки50
Овесени трици55
Мюсли56
Пшеница69
Набъбнала пшеница74
Корнфлейкс83

Зърнени култури

Грис от ечемик25
Ръж34
Пшенични зърна41
Ориз, пропарен48
Ориз, кафяв55
Ориз, див57
Ориз, бял58
Ечемичени люспи66
Тако, питка68
Просо71

Млечни продукти

Мляко, шоколадово24
Мляко, пълномаслено27
Мляко, без мазнини32
Мляко ,обезмаслено32
Мляко, полу-обезмаслено34
Сладолед (- без мазнини)50
Сладолед61

Плодове

Череши22
Грейпфрут25
Каисии  (сушени)31
Ябълки38
Круши38
Сливи39
Праскови42
Портокали44
Грозде46
Киви53
Банани54
Плодов коктейл55
Манго56
Каисии57
Каисии  (на компот)64
Стафиди64
Ананас66
Диня72

Макаронени изделия

Спагети, обогатени с белтъци27
Фетучини32
Вермичели35
Спагети, пълнозърнести37
Спагети, бели41
Макарони45
Спагети, твърда пшеница55
Оризова паста, кафява92

Коренисти растения

Моркови, сготвени39
Картофи, Ямс51
Сладки картофи54
Картофи, сварени56
Картофи, пресни57
Картофи, консервирани61
Червено цвекло64
Картофи, задушени65
Картофи, пюре70
Чипс75
Картофи, на микровълнова82
Картофи, печени85
Пащърнак97

Пакетирани продукти

Фъстъци15
Сникърс40
Шоколадов бар49
Конфитюри и мармалади49
Пуканки55
Марс64
Зрънчо74
Желирани бонбони80
Соленки81
Фурми103

Супи

Доматена супа, консервирана38
Супа от леща, консервирана44
Супа от черен фасул, консервиран64
Супа от грах, консервиран66

Зеленчуци и бобови култури

Артишок15
Аспержи15
Броколи15
Карфиол15
Кервеиз/Целина15
Краставици15
Патладжани15
Грах15
Маруля15
Чушки15
Спанак15
Домати15
Малки тиквички (зарзават)15
Соя, сварена16
Грах, сушен22
Леща, варена29
Леблебия33
Фасул боб, варен38
Черен боб41
Леблебия, задушена42
Леща, задушена52

Важна информация за холестерола:

Общ холестерол – не бива да достига високи стойности. При по-високо съдържание, получавате по-малко кръв и кислород към сърцето. Холестеролът пътува в организма чрез кръвта.

HDL (добър) холестерол – се увеличава с дългите аеробни тренировки. Той е покровител на сърдечно-съдовите заболявания. HDL премахва LDL (лош холестерол) от кръвта и предпазва от натрупването на LDL в артериите. Колкото повече HDL – толкова по-добре!

LDL (лош) хорестерол – Този холестерол се произвежда от излишната мазнина. Намаляването на LDL, намалява риска от сърдечни заболявания.